22. července 2025 10:45
Adam Vala

Proč mívají holubi ve městech znetvořené nohy? Smutný osud ptáků má děsivou příčinu

Pokud jste někdy alespoň chvíli sledovali v ulicích měst holuby, nemohli jste si nevšimnout, že mnoho z nich kulhalo, nepoužívalo jednu nohu anebo jim dokonce chyběly prsty. V takovém případě byste mohli předpokládat, že jde o důsledek infekcí nebo jen tvrdého pouličního života a boje o potravu, na vině je ale něco úplně jiného. Podle vědců z Francie a jejich studie z roku 2019 totiž za znetvořením holubů stojí kadeřnictví.

Výzkum provedli odborníci z Centra pro ekologii a vědy o ochraně přírody v Paříži, kteří se zaměřili na tamější populaci holubů. Specificky sledovali výskyt deformací nohou napříč 46 lokalitami francouzské populace a výsledky publikovali v časopise Biological Conservation.

Infekce na vině není

Celkem zaznamenali 30 holubů s amputovanými prsty, což odpovídá přibližně 20 procentům dospělé populace v rámci sledovaného vzorku. Tato zjištění pak porovnávali s různými faktory životního prostředí, jako je hustota osídlení, znečištění ovzduší, hluk nebo výskyt organického odpadu. Zásadním však pro celou studii bylo zjištění, že deformace nohou pravděpodobně nemají původ ve výše zmíněných infekčních onemocněních.

Dřívější výzkumy totiž ukázaly, že tmavě zbarvení holubi mívají odolnější imunitní systém než světlejší jedinci, a pokud by šlo o infekci, dopadla by tedy spíše na druhou ze zmíněných skupin. Nic takového se však nepotvrdilo, když postižení byli holubi napříč celým spektrem zbarvení. Co víc, studie uvádí, že se neprokázalo ani častější zranění obou nohou, což má být jen dalším důkazem, že infekce v této souvislosti nehraje žádnou roli.

Čtěte také: Brzy může vyhynout až 500 druhů ptáků. Důrazné varování vysvětluje, co je zabíjí

Za amputované prsty může člověk

Výrazná korelace se naopak objevila mezi výskytem amputací prstů a hustotou zalidnění, úrovní hlukového i vzdušného smogu a překvapivě také počtem kadeřnických salónů v jednotlivých oblastech. Problém se častěji vyskytoval také v blízkostí trhů či stánků s občerstvením, kde se mohou povalovat nejrůznější umělá vlákna a šňůry.

Tím se tedy dostáváme k hypotéze, kterou vědci naznačili, že holubi přicházejí do kontaktu s lidskými vlasy a nejrůznějšími vlákny, například když shání materiál na stavbu svých hnízd. Tato vlákna se jim ale mohou omotat kolem prstů, omezit nebo zcela zastavit proudění krve, což vede k otokům, poškození tkáně a nakonec i ke ztrátě prstu. „Vlákno nebo vlas se může zachytit při chůzi po zemi. Buď samo odpadne, nebo zůstane zachycené na prstu. Pokud se ho pták pokusí odstranit, může se mu to podařit, ale také si jej může ještě více utáhnout,“ popisuje možný scénář autor studie Frédéric Jiguet, ornitolog a profesor z pařížského Národního muzea přírodních věd.

Mohlo by vás také zajímat: Krabice, jídlo, voda: Pomoc pro holuby v nouzi je překvapivě snadná

Dodal také, že ačkoliv jsou holubi ve městech často vnímání jako okřídlení potkani a pohled lidí na ně není nikterak přívětivý, je to právě člověk, jehož znečištěním holubi trpí. A to mnohem víc, než bychom potenciálně trpěli my jejich přítomností.

Zdroj: Biological Conservation, The Guardian

Video, které jste mohli minout: Holubi se nekontrolovaně množí. Mohou vážně ohrožovat zdraví, města hledají řešení

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom