Děti, je čas udělat žralokům pápá! Za pár letu tu nebudou…
Ta nejhorší čísla hned na začátek: na hranici vyhubení je čtvrtina druhů žraloků a rejnoků na celém světě.
Žraloci patří k nejstarším obyvatelům naší planety – prakticky všichni jsou živé fosilie. Plavali v oceánech miliony let před dinosaury, sdíleli moře s těmi největšími a nejnebezpečnějšími predátory všech dob – a přežili. Stačilo ale pouhé století průmyslového rybolovu a žraloci jsou na pokraji vyhubení…
Nejnovější studii žraločích populací provedla expertní skupina organizace International Union for Conservation of Nature (IUCN). Poskytuje dostatek důkazů, že se žraloky a jejich nejbližšími příbuznými je to opravdu vážné… Vědci pro tuto studii prověřovali v průběhu 20 let 1041 druhů žraloků, rejnoků a dalších jejich příbuzných. Výsledek? 249 druhů, tedy celá čtvrtina, je ohrožených!
Zatímco starší studie ukazovaly, že ohroženy jsou jen některé druhy, především přemírou rybolovu, teprve nový výzkum dokázal všechna čísla shrnout dohromady a vytvořit jediný, byť extrémně smutný obraz.
O ohrožení žraloků bílých (neboli lidožravých) se ví už delší dobu, ale že je na hranici vyhubení tolik druhů žraloků napříč celou planetou, to doposud lidstvo nevědělo. Jenže teď je všechno jinak: už to víme – a můžeme reagovat. Ale jak?
Podle vědců z expertní komise je problém v tom, že na rozdíl od rezervací a chráněných oblastí na souši neexistuje moc podobných míst v oceánech. Žraloci by potřebovali pár takových oáz, kde by nebyli ohrožení nadměrným rybolovem – už jen proto, aby se zde vůbec mohli spářit a především přivést na svět mláďata.
Proč žraloci vymřou?
Bohužel u žraloků, na rozdíl od takových slonů nebo nosorožců, je to jen obtížně prosaditelné. Nutit třeba Australany, aby ze svých daní platili rezervace pro žraloky, kteří, až dorostou, budou ohrožovat lidi na plážích, to je asi politicky neprůchodné. Problém je i v tom, že mezi nejohroženější druhy patří především velcí žraloci – tedy ti, kteří jsou lidem nejvíce nebezpeční…
Na druhou stranu, na rozdíl od ochrany slonů nebo antilop může pro žraloky něco málo udělat každý z nás – třeba si jen v obchodě místo žraločího masa koupit třeba kapra…