Ďáblovo mléko může být lékem proti bakteriím odolným vůči antibiotikům
Když čaroděj Gandalf říkal hobitu Frodovi, že ani ten nejmoudřejší nevidí do všech konců, jako by přímo komentoval výsledky výzkumu mateřského mléka ďáblů medvědovitých.
Lidé se pokoušeli ďábly medvědovité vyhubit od prvního okamžiku, co se s nimi poprvé setkali. Když se vcítíme do kůže kolonistů, kteří se na Nový Zéland dostali, nejde se jim zase tolik divit.
Ďábel medvědovitý je sice vačnatec, ale chováním hodně připomíná kunovité šelmy, jako je medojed nebo rosomák. Na svou velikost je velmi silný a nebojácný, příliš se nebojí psů a bojuje vztekle i s mnohem větším a mocnějším protivníkem. Prvním kolonistům ďáblové zabíjeli drůbež i menší dobytek, není tedy divu, že se je usedlíci pokoušeli zabíjet, kde to jen šlo.
Evropa vyhrála nad australskými ďábly
Nakonec tam, kde neuspěl člověk, zvítězila obyčejná přírodní konkurence – ukázalo se, že přivezené evropské šelmy, které pronikly do novozélandské přírody, dokáží ďábly bez problémů vytlačit z většiny jejich přirozených biotopů. Ve 20. století se navíc u ďáblů vyskytl další problém: jejich populace byla zasažena epidemií rakoviny obličeje, s níž se už nedokázali vypořádat vůbec.
V současné době jsou tito vačnatci v Austrálii již zcela vyhubení, na Novém Zélandu silně ohrožení – a právě nyní se ukazuje, že je lidstvo bude ještě hodně moc potřebovat...
Lék z mateřského mléka ďáblů
Australští vědci totiž objevili v mateřském mléku ďáblů medvědovitých látky, které umí bez problémů porazit některé smrtící bakterie, jež získaly odolnost vůči všem známým antibiotikům – týká se to dokonce i nechvalně známého zlatého stafylokoka. Touto účinnou látkou je šestice peptidů, které se nyní vědci ze Sydneyské univerzity pokoušejí replikovat v laboratořích.
„Byl to velmi vzrušující výzkum,“ popsala Emma Peelová, která se na něm podílela. Vědci šli do tohoto výzkumu s předpokladem, že toto mléko musí být nějak výjimečné. Vačnatci totiž rodí mláďata už po 21denní březosti – mládě je po narození zcela nedovyvinuté a musí přežívat v ochraně vaku. Právě kvalita mateřského mléka, jímž se mláďata v té době živí, musí hrát zásadní roli v jejich schopnosti přežít.
A přesně to se také potvrdilo. Mléko ďáblů medvědovitých hraje klíčovou roli ve vývoji imunitního systému mláďat. A nejen to – peptidy, jež mléko obsahuje, dokáží nemilosrdně zničit drtivou většinu bakterií, a to i těch, na něž nezabírají nejmodernější antibiotika. Největší radost vědcům přinesl fakt, že takto peptidy zabíraly i vůči zlatému stafylokoku, potenciálně smrtící bakterii zabíjející stále častěji i člověka. Další bakterií, u níž se podařilo prokázat její zničení, byl jinak všemu odolný enterokok.
Drsná statistika
Výzkum zabral vědcům tři roky, nyní byl vydán v odborném časopise Scientific Reports, který patří do rodiny časopisů Nature. Podle vědců by se nyní mělo přejít k praktickému výzkumu, jak tyto látky využít v medicíně, kde by mohly zachraňovat miliony životů. Právě antibiotická rezistence totiž bude čím dál větším problémem – kolem roku 2040 by mohla ročně připravit o život až 10 milionů lidí a kolem poloviny století by mohla zabíjet více lidí než rakovina.
Inu, jak řekl Gandalf: „Mnozí, kteří by zasloužili zemřít, žijí, a mnozí, kteří by měli žít, umírají.“ Jen si nejsme jistí, kdo je momentálně v jaké roli...