Černí jako ďábel. Temná strana zvířat
Dříve si lidé mysleli, že černá zvířata přinášejí smrt, případně jsou to spojenci satana. Dnes je jen obdivujeme...
Téměř každý ví, co je to albinismus: albín je takový člověk nebo zvíře, kterému schází tělesný pigment, a proto mívá bílou barvu. Opakem albinismu je melanismus – melanistické zvíře je zbarvené černě. Podívejte se, jak výjimečně může melanismus vypadat.
Začneme od zvířete poměrně populárního. Černý panter je název používaný pro melanistickou variantu některých velkých kočkovitých šelem, například levharta, pumy nebo jaguára. Je přitom zajímavé, že černí panteři jsou nejen barevně zajímaví, ale mají také vyváženější nervový systém a rychlejší reakce než ostatní zvířata jejich druhu.
Černá forma levharta Zdroj: Flickr
Kompletní černé zbarvení můžou mít ale taky plazi, třeba užovka nebo ještěrka tilikva obrovská. Vypadají zvláštně, co?
Černá forma užovky Zdroj: Flickr
Černá forma ještěrky tilikvy obrovské Zdroj: Flickr
U tučňáků jsme na černou barvu zvyklí, ale bříško mívají obvykle bílé. Ne tak tento tučňák patagonský. Podle vědců jde o velmi výjimečný úkaz.
Černá forma tučňáka císařského Zdroj: Flickr
Velmi vzácní jsou i melanističtí ploutvonožci. Na snímku je mládě tuleně, které místo tradiční sněhobílé srsti má porost černý.
Černá forma tuleně Zdroj: Flickr
Naopak u lišek obecných se melanismus vyskytuje tak často, že zvířata s touto mutací mají i vlastní název: říká se jim stříbrné nebo černé lišky. Barvu mohou mít různou, od modrošedé po sytou čerň, a může pokrývat celé jejich tělo nebo jim třeba může zbývat bílá špička ocasu.
Černá forma polární lišky Zdroj: Flickr
Velmi populárním snímkem melanistického zvířete je i obrázek lva, který se potuluje již nějakou dobu po internetu. Měl by se ovšem spíše objevit v některém z našich článků o počítačově upravených snímcích, neboť v tomto případě jde o dílo grafika.
Černá forma lva? Ne, jen podvod Zdroj: Flickr