Bratranec tyranosaura byl největším opeřeným dinosaurem na světě
Zatím si vědci mysleli, že dinosauři s peřím patřili k těm menším. Objev devítimetrového opeřeného obra je vyvedl z omylu.
Opeřený dinosaurus
Musel na něj být děsivý pohled: až devět metrů dlouhý, s váhou kolem 1400 kilogramů a pestrým peřím, díky němuž musel vypadat ještě větší. Yutyrannus huali byl však především čtyřicetkrát větší než nejdelší doposud nalezený opeřený dinosaurus. Čínští paleontologové ho znají od roku 2012 rovnou ze tří velmi dobře zachovalých exemplářů.
„Jeho peří vypadalo velmi primitivně – připomínal tak spíš než kohouta kuře; ale kuře velké devět metrů,“ popsal yutyrannuse Xu Xing z Pekingského institutu paleontologie. Jméno dinosaura je mixem latiny a mandarínštiny, v překladu znamená „krásný opeřený tyran“. Létat rozhodně nemohl, jeho velikost to jednoznačně znemožňovala. Peří u něj tedy sloužilo k jiným účelům, s nejvyšší pravděpodobností k izolaci před chladem.
Kdo se chlubí dinosauřím peřím
Největší dosud objevený tyranosaurus rex měří na délku 12,8 metru a vážil za živa asi 6,5 tuny.
„Že mohlo primitivní peří fungovat jako izolátor, už se tvrdilo dříve,“ doplňuje Xu v článku pro časopis Nature. „Ale u yutyrannuse máme s touto hypotézou problém. Peří totiž jako izolaci potřebují hlavně menší tvorové – ti větší nedostatkem tepla příliš netrpí. Ti se naopak potýkají spíš s jeho přebytkem. Proč měl tedy yutyrannus peří pro nás představuje malou záhadu…“
Jedno z možných vysvětlení spočívá ve změnách klimatu. Yutyrannus totiž žil v období Křídy, kdy se poměrně razantně ochladilo. Peří mohlo být tou nejrychlejší evoluční změnou, kterou se dinosauři s tímto problémem pokoušeli vypořádat. Profesor Xu si myslí, že tento objev vrhá úplně nové světlo na celý svět druhohorních dinosaurů. „Je možné, že peří bylo mezi masožravými dinosaury rozšířené výrazně víc, než jsme si mysleli.“
Text: RD