Blíží si úplný konec delfinárií? A byli byste pro jejich zákaz?
Kosatky nepatří do delfinárií – tvrdí už milion Američanů. A snaží se prosadit plný zákaz...
Kalifornie navrhuje, aby se přestaly využívat v delfináriích kosatky – a aby byly všechny rovnou propuštěny na svobodu. Protože kosatky jsou největší a nejatraktivnější obyvatelé těchto atrakcí, znamenalo by to zřejmě rychlý úpadek celého byznysu.
Pokud zákon projde, bude se to týkat 10 kosatek, které žijí v sandiegském zábavním parku SeaWorld – zvířata by byla vypuštěna do oceánu a žádná další by se sem už neměla dovážet. Aktivisté, kteří zákon protlačují, usilují v případě úspěchu o rozšíření zákona na Floridu a do Texasu, kde jsou další zařízení SeaWorld.
SeaWorldu se zatím podařilo prosazení zákona pozdržet, jeho navrhovatelé musí přijít s více a silnějšími argumenty. Proč by měly kosatky z delfinárií zmizet? Mořská bioložka Naomi Roseová řekla deníku Guardian: „Jsou příliš velké, příliš společenské, příliš náročné na péči.“ SeaWorld reaguje očekávaně: „Tyto argumenty jsou postavené na pocitech, nikoli na faktech,“ řekl John Reilly, prezident SeaWorldu.
Aktivistům se podařilo shromáždit 1,2 milionů podpisů těch, kdo usilují o osvobození kosatek. Ale to není tak důležité; mají totiž také oporu v řadě vědeckých studiích. Existují totiž jasná fakta, která ukazují, že pohyb v zajetí kosatkám škodí – a to jak fyzicky, tak psychicky.
Podívejte se, jak vypadá vražedný útok kosatky na člověka. Tohle se stalo v SeaWorldu roku 2006:
Smrt přichází v zajetí rychle...
Nejzřetelněji je to vidět na věku kosatek: v přírodě se běžně dožívají až 50 let – zato v zajetí jen výjimečně dosáhnou věku 20 let. Chování kosatek v zábavních parcích sice může připadat návštěvníkům roztomilé, má však řadu podivných projevů. Tak třeba se kosatky často zakusují do okrajů bazénů – nic podobného v přírodě nedělají. Ničí si tím čelisti i zuby a často o ně dokonce úplně přijdou: jenže jde o tak náročný zákrok, že u něj musí být přítomný zvěrolékař s anestezií. A to zase kosatky stresuje…
Dalším projevem je tzv. syndrom pokleslé ploutve. V přírodě ho nevidíte, ale asi tří čtvrtin samců chovaných v zajetí dochází k tomu, že jim poklesává horní ploutev. Příčina není úplně známá...
Zabijákem jen v zajetí
Navíc se z nich stávají v zajetí zabijáci. Zatím neexistuje ani jediný důkaz, že by za stovky let kosatka zabila ve volné přírodě člověka. A dokonce i případů, že by kosatka člověka jen napadla je jen pár; ve většině šlo navíc o omyl, kdy kosatka zaměnila člověka za jiného tvora; například tuleně. Při těchto incidentech byl kosatkou pokousán jen jediný člověk, jinak šlo spíš o srážky… Zato v zajetí je situace úplně jiná: Od roku 1970 došlo už k 28 napadení člověka kosatkou, přičemž při nich zahynulo 6 lidí. Ta čísla jsou děsivá a je překvapivé, že delfináriím nevadí…
Podle biologů útočí kosatky na lidi především kvůli změnám v psychice a kvůli stresu. Zatímco v přírodě žijí kosatky v rodinách a někdy i klanech, v delfináriích musí být kvůli malému prostoru jen ve společnosti jednoho nebo dvou tvorů stejného druhu. Druhý velký stresor spočívá v omezení pohybu kosatek: v přírodě uplavou za den až 150 kilometrů – v zajetí kolem 10 kilometrů...