Delfíni v armádě: kdo a proč je ještě používá
Když Rusko obsadilo ukrajinské přístavy, zmocnilo se podle několika zpráv i armádních delfínů. Co s nimi chce dělat?
Když Robert Merle napsal knihu Až delfín promluví, upřela se pozornost celého světa na problém zneužívání těch inteligentních zvířat armádami. Američané, Britové i Francouzi museli pod tlakem veřejnosti ustoupit od výzkumu delfínů, kteří by minami sebevražedně likvidovali vojenské lodě – ale v zemích Sovětského svazu s tím nepřestali.
Vojenští delfíni jsou dodnes součástí námořnictva většiny velmocí. Naštěstí už by neměli být zneužíváni k trénování k útočným účelům: slouží především pro obranu.
Američané využívají nejen delfíny, ale také lachtany – jejich hlavním úkolem je hledat vybavení ztracené v oceánu a identifikovat plavce, kteří narušují bezpečnost hlídaných armádních objektů. Rusové a Ukrajinci navíc přidali vyhledávání min pod vodou.
Proč?
Delfíni mají schopnosti i inteligenci, které z nich dělají ideální průzkumníky při hledání v kalných mořských vodách. Pro armády fungují v podstatě jako psi. A jak dokazují zkušenosti například z Afghánistánu, psi pořád ještě najdou asi stokrát víc min než výrazně dražší roboti. A podobné je to i s delfíny: jejich schopnosti ještě dlouho nebudeme schopní napodobit.
Armády využívají nejčastěji delfíny skákavé. Jsou ze všech delfíních druhů a poddruhů nejchytřejší a nejsnadněji ochočitelní. Ve vyhledávání min jsou nejen výrazně úspěšnější než stroje, ale především rychlejší.
Jejich nejsilnější stránkou je práce na mělčinách. Právě tady je největší zvukové rušení z lodí i ze břehu – a stroje mají problém s jejich filtrováním. Zato delfíni si s tímto problémem snadno poradí: echolokace, kterou si tito kytovci za miliony let evoluce vyvinuli, je natolik jemná a precizní, že snadno odfiltruje vše, co delfíny nezajímá.
Chcete příklad? Tak například roku 1990 proběhl pokud, během nějž měl delfín rozeznat trubky vyrobené z oceli, hliníku a bronzu. Pokusný delfín to bez problémů dokázal, i když trubky měřily pouhých 10 centimetrů a ležely na mořském dně pod půlmetrovou vrstvou bahna. Vědci stále nerozumí přesnému mechanismu, jak to delfíni dokážou – ale velmi rádi toho využívají…
Kam nemůže delfín, přijde lachtan
Ideální doplnění delfíních schopností představují lachtani, v případě amerického námořnictva jde o lachtany kalifornské. Tito až 400kiloví obři sice nedisponují jemným echolokačním systémem delfínů, ale zato mají dokonalý zrak. A protože jde o jejich hlavní lovecký smysl, dokážou pomocí něj odhalit cokoliv, co vypadá podezřele nebo netypicky.
Američané lachtanům dávají speciální držáky, pomocí nichž mohou zvířata uchopit do tlamy ztracené předměty a donést je ze dna nahoru, na palubu.
Proč je to tak tajné?
Práce se zvířaty je ve službách vojáků velmi kontroverzní téma – a různé země se k němu staví různě. Rusko i Ukrajina mlčí a odkazují zájemce na zákony, které zakazují o těchto utajovaných skutečnostech podávat informace. Naopak v USA se už poučili a většinu informací (snad) zveřejnili – rozhodně jsou výrazně komunikativnější.
O tom, jak úspěšná jsou zvířata ve službách armád, se Američané přesvědčili roku 2011, kdy proběhla u San Diega velká ukázka práce delfínů a lachtanů. Jeden z nejzkušenějších vojáků, příslušník jednotky SEALs, se pokusil dostat do přístavu s minou (pochopitelně bez výbušniny). Zkusil to celkem pětkrát – a vždy ho vojenská zvířata téměř okamžitě odhalila. Lachtani mu dokonce dokázali na nohu připevnit pouta s navijákem – ochranka přístavu ho pak vytáhla z vody jako rybář kapra…
Americká armáda v současné době využívá služeb 75 delfínů a 35 lachtanů. Jsou připraveni k nasazení po celém světě. Námořnictvo má pro ně k dispozici speciálně upravený letoun C-130, takže se mohou dostat kamkoliv do 72 hodin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: