Za scénou urgentního příjmu: Akutní krvácení do trávicího traktu a baterky v břiše
Na začátku jsou obvykle nenápadné symptomy. Bez rychlého a odborného zásahu specialistů však pacientovi s akutním krvácením do trávicího traktu hrozí smrt či kritické následky! U dětí mohou být příčinou spolknuté předměty.
Akutní krvácení do horní části trávicího traktu patří podle docenta MUDr. Radana Keila, Ph.D, vedoucího gastroenterologa Interní kliniky 2. LF Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, k nejčastější náhlé příhodě břišní. A také velmi zrádné na odhalení.
Pacienti obvykle přicházejí na urgentní příjem do nemocnice z důvodu pocitů nevolnosti, celkové slabosti, někteří mívají dehtově černou stolici. Mnohdy se nehlásí příliš dramatickými symptomy, ale jejich stav je o to horší, že tiše krvácejí do horní části zažívacího traktu - jícnu, žaludku a dvanáctníku. V pokročilém stadiu zvrací krev.
Urgentní endoskopická nonstop služba
Poslechněte si na VIDEU níže, kdo všechno je v nemocnici i mimo ni kvůli takovým akutním případům nepřetržitě v pozoru. Slyšeli jste už o zvláštní mobilní jednotce?
Hlavní příčinou akutního krvácení do zažívacího traktu jsou vředy nebo varixy. Krvácení postihuje jícen, žaludek, žlučové cesty, slinivku břišní apod.
Pro dětské i dospělé pacienty je ve FN Motol zajištěna urgentní endoskopická nonstop služba fungující 24 hodin denně. Právě s akutním krvácením do trávicího traktu tady denně zajistí zhruba sedm pacientů. V těchto případech jde o čas!
Někdy akutně krvácejí i malí polykači
K pacientům zdejšího urgentního příjmu s podezřením na takovou diagnózu ale patří i děti – zarputilí polykači všech možných i nemožných předmětů.
Bohatému výčtu polknutých věcí vévodí mince, magnety a pak baterie z hraček a TV ovladačů.
„Problém je u předmětů, které trávicím traktem neprojdou. Jde o ostré věci, které se mohou zapíchnout do stěny žaludku, střev a podobně,“ říká docent MUDr. Radan Keil, Ph.D. Zvlášť nebezpečné jsou podle něho právě spolknuté alkalické baterie.
„Spolknutí baterie je v praxi bohužel velice časté, nejčastěji se jedná o baterie z ovladače na TV a o malé diskové baterie. Pokud rodiče přijdou s dítětem do ambulance brzy po spolknutí a baterie je ještě v žaludku, indikujeme vyjmutí baterie v celkové narkóze – u nás to dělá dětský endoskopista nebo ORL dětský lékař,“ potvrzuje slova docenta Keila MUDr. Barbora Frýbová přímo z Kliniky dětské chirurgie FN Motol a dodává: „Na náš poslední případ spolknuté baterie se přišlo až s odstupem, dítě bylo přijato do periferní nemocnice pro zvracení, teploty a bolesti břicha, maminka ani nevěděla, že dítě baterii spolklo, baterii prokázal až provedený rentgen břicha a hrudníku cca 2 dny po spolknutí.“
Baterka v břiše energii nikomu nedodá
Pokud přijdou rodiče později, po 3–4 hodinách po spolknutí a baterie je již v tenkém střevě, nechává se podle lékařky volně projít trávicím traktem. Rodiče jen kontrolují stolici, zda se baterie neobjeví a s dítětem ještě docházejí na pravidelné kontroly a rentgeny břicha, ověřující polohu procházející baterie.
„V méně šťastných případech baterie uvízne v jícnu a způsobí jeho extrémně vážné poleptání a někdy i jeho perforaci. Provede se endoskopie jícnu ke zjištění rozsahu poleptání a zavede se nazogastrická sonda, dítě se dle jeho stavu přeloží na ARO nebo dětský chirurgický JIP. Malé bodové perforace jícnu lze při dobrém stavu pacienta řešit konzervativně, tzn. pacientovi se podávají širokospektrá antibiotika v kombinaci s antimykotiky, dítě má nazogastrickou sondu a parenterální výživu infuzemi a vaky (nesmí nic jíst ani pít),“ popisuje dramatičtější následky spolknutí baterie MUDr. Barbora Frýbová a doplňuje, že pokud je perforace jícnu větší nebo je dítě již v horším stavu – zánět mezihrudí (mediastinitida) má vysokou úmrtnost – je nutná operace jícnu, eventuálně velmi náročná náhrada jícnu žaludkem nebo střevem.
Neotřelý pohled na to, jakým způsobem funguje záchrana takového polykače baterií přímo v prostředí urgentního příjmu, přináší 7. díl nebo 236. díl oblíbeného seriálu televize Prima Modrý kód. Vyniká napínavým dějem inspirovaným skutečnými příběhy pacientů, lékařů a dalších pracovníků urgentního příjmu či záchranky! Vysílá se každé pondělí a středu ve 20.15 na Primě.
Sledujte dál náš medicínský speciál Modrý kód na webu Prima ZOOM
V brzké době se na polykače podíváme ještě detailněji. Spolu s gastroenterologem se zanoříme s kamerou přímo do jejich útrob!
Autor: Zuzana Schneidewind