Realita, nebo filmová fikce? Barevné kódy v nemocnicích
Barevné kódy se skutečně hlásí v některých nemocnicích v nestandardních situacích, od náhlého ohrožení pacienta na životě po mimořádné krizové události. Co který značí a kde se s nimi setkáte?
Všímavý televizní divák ví, že v řadě seriálů z reálnějšího nemocničního prostředí na sebe často záchranáři a lékaři při urgentní přejímce pacienta hlásí nejrůznější hesla, čísla a kódy. Jde o fantazii scenáristů?
V případě barevných kódů může být řeč hlavně o realitě v nemocnicích v některých státech USA, Kanadě a v Austrálii. Využívají jich tam k rychlému lékařskému vyjádření základních informací o stavu pacienta i krizové události s minimálním rizikem nedorozumění.
Vyjádřením situace kódem se mnohde předchází i stresu a panice mezi pacienty a návštěvníky nemocnice.
Barevný chaos v nemocnicích
Na první pohled jasná a praktická pravidla. To by se ale barvy kódů musely všude shodovat. Ano, barevné nouzové kódy, když už je daná nemocnice vůbec používá, totiž neznačí všude tu samou příhodu. Třeba šedý kód v kanadské nemocnici nenápadně upozorňuje na násilného pacienta. Jinde kód té samé barvy označuje selhání systému.
Každá nemocnice či jiná zdravotnická instituce totiž klidně může mít své vlastní konvence pro způsob upozornění personálu v případě mimořádných událostí. Patřičné úřady v jednotlivých státech proto už dlouho vyzývají k jejich sjednocení.
Příklady barevných kódů využívaných v některých nemocnicích v zahraničí i ukázka jejich nejednotnosti:
Modrý kód – kardiorespirační zástava
Růžový kód – dětský pacient (v řadě nemocnic v USA značí únos dítěte, např. v Ontariu ale také kardiorespirační zástava u novorozence)
Šedý kód – rozzlobený/násilný pacient nebo návštěvník bez zbraně (Kanada)
Šedý kód – selhání systému
Bílý kód – násilný pacient (také Kanada, ale v jiné nemocnici)
Bílý kód – kardiorespirační zástava u novorozence (používá se v nemocnici El Camino v Kalifornii)
Oranžový kód – katastrofa s velkým množstvím obětí (Kanada – Britská Kolumbie)
Oranžový kód – pozor na skvrny od nebezpečného materiálu (platí v nemocnici El Camino v Kalifornii)
Černý kód – útočný pacient (Austrálie)
Černý kód – hrozba bombového útoku (USA, Kanada)
Červený kód – požár v nemocnici
Žlutý kód – pacient nenalezen
Zelený kód – evakuace
Modrý kód je jistota!
Z dostupných zahraničních statistik vyplývá, že nejčastěji hlášeným a zároveň nejspíš nejjednotnějším kódem je modrý kód. Ten se obecně používá k označení pacienta, jehož zdravotní stav vyžaduje okamžitou resuscitaci –- při srdeční zástavě, zástavě dýchání, fibrilaci komor, nepravidelné komorové tachykardii a podobných smrtelných stavech.
Je-li hlášen „modrý kód“, je vesměs jasné, že se volá po resuscitačním týmu!
Co barevné kódy v české lékařské praxi?
Jak je to s praktikováním těchto barevných kódů v Česku? Zdá se být přehlednější a jasnější. Ročně se u nás ošetří přibližně deset tisíc těžkých úrazů, které s sebou přinášejí nejen těžké zdravotní, ale i sociální a ekonomické problémy. Proto vznikl Národní traumatologický program České republiky. Ten zajišťuje mezioborové odborné ošetření všech závažných poranění v úrazových centrech.
Na využití barevných kódů v tuzemských nemocnicích jsme se zeptali vrchní sestry největší tuzemské nemocnice FN Motol. „My na urgentním příjmu barevné kódy ani přímo modrý kód nemáme,“ říká vrchní sestra Bc. Renata Všetečkové, zkušená rozhodná žena s více než dvacetiletou praxí ve zdravotnictví.
Dále potvrzuje, že v případě velkých krizových událostí využívají signalizace v rámci oddělení interkom, kde se jednoduše stiskne jedno tlačítko a rozezní se nezaměnitelný alarm. Pro všechny je to jasná informace, že jsou potřeba na určitém místě, kde si rozdělí role a pracují na záchraně pacientů.
Taková traumatologická oddělení fakultních nemocnic, v součinnosti s oddělením urgentního příjmu, jsou nepřetržitě připravena ošetřit poraněné dopravované rychlou záchrannou službou a leteckou záchrannou službou.
Na příjmovou část dále navazuje diagnostický komplement a nepřetržitý provoz pohotovostních operačních sálů.
Neotřelý pohled na to, jakým způsobem to funguje přímo v prostředí urgentního příjmu, přináší seriálová novinka televize Prima Modrý kód. Napínavým dějem inspirovaným skutečnými příběhy pacientů, lékařů a dalších pracovníků urgentního příjmu či záchranky vyniká! Vysílá se každé pondělí a středu ve 20.15 na Primě.
Autor: Zuzana Schneidewind