Nové analgetikum nebo nová droga? Opět narazí na americkou legislativu?

Jak má vypadat ideální analgetikum? Není návykové, stále stejně tlumí bolest a není drahé. Jenže stejně jako lék z něj může být droga. Jmenuje se kratom.

Susruta Majumdar, chemik na Memorial Sloan Kettering Cancer Center, zachází s opiáty denně. Je to jeho práce. V americkém odborném měsíčníku Scientific American se vyjádřil se smyslu, že na podobná látka se dá vyextrahovat s asijského stromu druhu Mitragyna speciosa. Jedná se o rostlinu příbuznou nám známého kávovníku. Poprvé byl kratom vědecky popsán holandským botanikem Pietrem Willemem Korthalsem v 19. století. V této době se také začal pěstovat ve větším množství a nacházel na trhu s "povzbuzujícími látkami" své uplatnění.

Mitragyna speciosa dosahuje výšky 15 metrů a s obvodem přes 4,5 metru nepatří zrovna mezi drobečky. Kratom jako mnoho jiných mnohá z tropických drog (betel, koka) slouží místním zemědělcům a těžce pracujícím k překonání složitého životního údělu, snižuje únavu, v malých dávkách působí jako stimulans a jeho nástup je relativně rychlý – do deseti až patnácti minut. Zato doba trvání účinků se počítá v hodinách.

Studie mezi závislými uvádějí, ž po požití kratonu se u 30 % z nich projeví omezení sexuální touhy. Zároveň dochází k potřebě povzbuzení alkoholem za účelem zpětného vyvolání libida. Susruta Majumdar poprvé narazil na užití kratonu před několika lety a to v popisu čaje snižujícího únavu a abstinenční příznaky (kocovinu). Ve větším množství působí jako silné analgetikum, lepší než kodein, ale zároveň nic nenasvědčuje tomu, že jde o záležitost návykovou. Žeby se z ní stala, podobně jako v případě kokainu, turistická droga?

Americký drogový úřad

Můžeme vyladit jejich vlastnosti tak, aby byly ještě lepší než droga z přirozeného zdroje,“ říká kolumbijský farmakolog Andrew Kruegel. Příběh má samozřejmě své skryté „ale“. To se skrývá v americkém Národním úřadu pro kontrolu obchodu s drogami. Kdo by neznal agenty z thrillerů, kteří s plackami v rukou vrážejí do domů a jejich hlavní zbraní nejsou samopaly, ale bundy s nápisem DEA. Právě DEA drží v ruce, tedy ve své legislativně, identifikační klíč k tomu, co je a co není droga. A kraton za drogu označila, takže potenciální lék stojí na úrovní heroinu nebo kokainu.

Podle DEA má mít vysoký potenciál pro zneužívání a ublížení, a nemá mít žádné medicínské využití. Co takové zařazení znamená v praxi? "Budeme muset zničit všechny naše vzorky, které uchováváme v laboratořích," říká Kruegel. Jedním z důvodů pro takovéto striktní omezení je 14 úmrtí na předávkování, k nimž došlo v létech 2014 – 2016, což je méně, než počet mrtvých na amerických silnicích během jednoho dne. Jen pro ilustraci: v roce 2014 zemřelo na amerických silnicích 32 675, což vychází na 89,5 člověka denně. S jistou ironií lze říct, že je štěstí, že DEA nerozhoduje o řidičských průkazech.

Zatímco lékaři cítí v kratonu obrovský potenciál, agenti a úředníci DEA to vidí přesně obráceně. Jde jen o úhel pohledu. Vypadá to, že statistika a věda jde v tomto případě trochu stranou.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom