15. prosince 2017 06:00

Zabiják bez tváře, rozedranec a spol. – mořské nestvůry v akci

Jen pár metrů pod hladinou moře můžete objevit svět bizarních příšer, kterých si nezkušený potápěč ani nevšimne.

Strašek paví (Odontodactylus scyllarus) je zřejmě nejrychleji se pohybujícím živočichem naší planety. Tento asi 30 centimetrů dlouhý korýš z čeledi straškovitých vyhledává písčité nebo bahnité dno moře. Jeho klepeta vystřelují z úkrytu na dně až 80kilometrovou rychlostí, takže kořist nemá šanci na únik. Jde o extrémní ukázku bizarní fauny mělkých moří Tichého a Indického oceánu, jakou je možné vidět například při pobřeží indonéského Celebesu (Sulawesi).

Průliv mezi severním výběžkem Celebesu a ostrůvkem Lembeh v sobě ukrývá unikátní podmořskou sbírku bizarních živočichů. Zdejší mimořádná rozmanitost vznikla pravděpodobně díky chráněné poloze průlivu, kde trvalý proud zajišťuje stálý přísun výživného planktonu. Za podmořskými příšerami se zde nemusíte potápět do 40 metrů, tady stačí místních dvacet. I proto se nedaleké město Bitung (122 000 obyvatel) stalo významnou potápěčskou základnou.

Vítejte u strašků

Strašci, jejichž stáří se odhaduje na 400 milionů let, vypadají jako tvorové z jiné planety. Někteří jsou monogamní a jejich partnerství mají údajně trvat až 20 let. Přezdívá se jim zabijáci bez tváře nebo lamači prstů, protože snadno mohou člověku zlomit kost.

Pro zrak cvičený ke sledování drobných detailů nabízejí opuštěně vyhlížející písky Lembehského průlivu nespočet pokladů. Člověk přehlédne celé armády živočichů nejen díky jejich malé velikosti, ale i jejich mistrovskému maskování. Koníček bradavičnatý například narůstá do délky pouhých dvou centimetrů a celým svým vzezřením dokonale napodobuje přisedlého žahavce rohovitku vějířovou, ve které se celý život ukrývá.

Setkat se zde můžete třeba s krevetamidruhu Thor amboinensis, které žijí mezi sasankami a jsou známé tím, že rytmicky potřásají zadečkem. Nebo s krabem druhu Neoliomera pubescens. Ten nosí v klepetech kousky mořských sasanek jako boxerské rukavice. Je to partnerství, ze kterého těží oba druhy – krabi se brání žahavými chapadly sasanek a sasanky se živí tím, co krabovi odpadne od úst.

Krab druhu Dorippe frascone zvedá vše, co unese nebo co nějakým způsobem využije a především mu jde o maskování a ochranu. Zmocní se všeho, co dokáže uchopit do klepet, dokonce i živé medúzy. S ní se konečně cítí v bezpečí.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom