Roku 2016 začnou Američané sériově transplantovat penisy. Kdo je potřebuje?
Chirurgové z americké Johns Hopkins University provedou během roku 2016 nejméně 60 transplantací penisů.
Tato operace přitom v USA ještě nikdy provedena nebyla a i ve zbytku světa se jedná o něco zcela mimořádného. Doposud se o ni pokusili lékaři pouze dvakrát: roku 2006 v Číně, kdy se ovšem nepovedla, a roku 2014 v Jižní Africe, kdy už transplantace uspěla.
Prvním Američanem, který dostane transplantovaný penis, se stane veterán z Afghánistánu; a také všichni další pacienti budou vojáci, kteří přišli o pohlavní orgány ve válce. Dostanou je od dárců, kteří zahynuli nejčastěji při nehodách.
Lékaři věří, že jen několik měsíců od operace bude penis plně funkční, a to včetně „senzorických funkcí“ – to znamená, že v penisu bude mít muž cit. Orgán by měl být plně funkční, tedy včetně možností močení i pohlavního styku.
Samotná operace je nesmírně náročná: bude trvat přibližně 12 hodin, během nichž budou muset chirurgové propojit nejen řadu artérií ale také 2-6 nervů. Močit budou penisem muži již po několika týdnech, další funkce se jim vrátí až po delší době. Je k tomu potřebné, aby dorostly nervy – a jak si možná pamatujete ze školy, nervy rostou rychlosti asi 2,5 centimetru za měsíc.
Muži po operaci budou muset brát dlouhé měsíce léky, které zabrání alergické reakci těla na přijmutí implantátu: pokud by se to nestalo, zvýšilo by se extrémně riziko rakoviny nebo infekce.
Děsivá čísla
Proč takový zájem o tak bizarní operaci? Může nám to připadat skoro komické, ta touha po novém penisu. Ale pro vojáky jde o opravdu zásadní a nečekaně častý problém. Podle údajů amerického Department of Defense Trauma Registry je celých 12 procent zranění z válek v Iráku a Afghánistánu v oblasti pohlavních orgánů. Proč? Velké množství zranění pochází z výbuchů improvizovaných náloží – a ty nastávají při došlápnutí na nálož, tedy síla exploze jde ze spodu…
„O těchto zraněních se z mnoha různých důvodů příliš nemluví ani nepíše,“ popsal problém lékař W.P. Andrew Lee pro deník New York Times. „Je to devasatující zranění, především pro jeho typickou oběť – mladé muže ve věku kolem 20 let…“ dodal chirurg.
Neotřelý pohled ze současného světa medicíny
Na to, jakým způsobem to funguje přímo v prostředí urgentního příjmu, se můžete podívat v seriálové novince televize Prima Modrý kód. Napínavým dějem inspirovaným skutečnými příběhy pacientů, lékařů a dalších pracovníků urgentního příjmu či záchranky, vyniká! Modrý kód začíná každé pondělí a středu ve 20.15 na Primě.