Islámský stát se nedá NIKDY porazit, varuje přední analytik. Proč?
Pomůže bombardování?
John Mearsheimer je jedním z největších amerických odborníků na Blízký východ a americkou politiku. Patří také mezi silné kritiky evropského postoje k tamní situaci a tvrdí, že většina řešení, která nabízíme, vlastně nic nevyřeší. Jen problém ještě více prohloubí. Britská Al Džazíra s tímto mužem, autorem knihy The Israel Lobby and US Foreign Policy, přinesla rozsáhl rozhovor, část z něj přinášíme.
Jak vidíte boj koalice vedené USA proti Islámskému státu?
John Mearsheimer: Myslím, že Západ, a tím myslím především USA, má jasnou strategii, jak se s Islámským státem vypořádat. Bohužel je to velmi špatná strategie. Má dva základní body: za prvé zbavit prezidenta Assada moci a za druhé pomocí leteckých úderů s minimálním nasazením pozemních sil způsobit Islámskému státu drtivé škody.
Problém s tímto přístupem spočívá v tom, že Rusové, Irán i Hizballáh jsou rozhodnutí udržet Assada u moci – realisticky tedy není možné pro Západ tento cíl splnit. Místo toho skončí v situaci, kdy Rusové a Američani mezi sebou povedou válku v zastoupení o Assada, což zabrání soustředění sil potřebných k likvidaci Islámského státu.
A co je ještě důležitější: není způsob, jak aktivně porazit Islámský stát – protože se snažíte zničit ideologii. Není sporu, že USA a evropské země dokáží v Iráku a Sýrii nasadit dostatečně silné pozemní jednotky, aby porazily Islámský stát v tradiční válce. Problém je v tom, že bojovníci Islámského státu by se prostě vypařili…
Zmizeli by do měst a vesnic, stejně jako to dělá a dělal Talibán; dokud by Západ Sýrii a Irák okupoval, pracovali by jen teroristickými metodami – jakmile se Spojenci stáhnou, armáda zase vyjde na povrch, úplně stejně, jako se to stalo v Afghánistánu.
Zkrátka: teď, když se do všeho zapojili Rusové, už nemá smysl ztrácet čas pokusem o odstranění Assada.
Mnoho analytiků tvrdí, že jediný způsob, jak porazit Islámský stát, je poslat tam pozemní jednotky. USA už zvažují, že do Sýrie speciální jednotky vyšle a v Iráku už vojáky dokonce vojáky mají.
John Mearsheimer: Tady stojíme před otázkou, kdo by ve skutečnosti tyto pozemní operace prováděl. Všichni souhlasí, že Islámskýb stát se nedá porazit jen bombardováním, ale potřebujeme lidi na zemi. Američané – a samozřejmě i Evropané – tam pěchotu poslat nechtějí, protože dobře ví, jak to dopadlo v Afghánistánu a Iráku. Jen to problém zhoršilo...
Takže je tu druhý scénář: Spojenci se postarají o vzdušné útoky a na zemi budou válčit lokální jednotky. Jenže faktem je, že zde žádné místní vojáky ochotné bojovat v pozemních bojích nenajdeme.
A i kdybychom zasadili Islámskému státu vážnou ránu a dokázali ho porazit – třeba kdyby opravdu Spojenci vtrhli do Sýrie s pozemní armádou a IS rozdrtili – stejně na tom v důsledku nebude záležet, protože ideologii nemůžete porazit.
Bojovníci Islámského státu nebudou s Američany bojovat, prostě utečou a rozptýlí se mezi civilisty. Vrátí se později. Neexistuje vojenské řešení, jak porazit Islámský stát.
V poslední době se hodně mluví o selhání amerických tajných služeb v Iráku. Do jaké míry jsou Spojené státy zodpovědné za vzestup Islámského státu?
John Mearsheimer: Myslím, že není sporu o tom, že Spojené státy jsou zodpovědné za vznik Islámského státu. Než USA provedly invazi do Iráku, žádný Islámský stát neexistoval. IS je důsledkem americké invaze do Iráku roku 2003 a svržení Sadáma Husajna. Pomohlo tomu i to, že přibližně od roku 2011 se USA rozhodly svrhnout Assada, což pomohlo ke vzniku dnešní občanské války v Sýrii.
Celé to vytvořilo úrodnou půdu pro rychlý růst Islámského státu; není sporu, že USA v tom měly zásadní roli.
Bylo to ze strany USA úmyslné?
John Mearsheimer: Je zajímavé, že nikdo v Bushhově vládě neočekával v Iráku jakéoliv problémy. Mysleli si, že tam prostě přijdeme, svrhneme Husajna, dosadíme nějakého dobrého vládce a pak odejdeme, abychom mohli provést invazi zase někde jinde.
To byla celá Bushova doktrína – a pochopitelně to představovalo velmi hloupý způsob, jak o důsledcích americké invaze uvažovat. A následek? Viděli jsme sami, jak chaos v Iráku vedl ke vzniku Islámského státu.