Objevili Austrálii muslimové? Kontroverzní nález přepisuje dějiny
Ve škole jste se asi taky učili, že Austrálii objevil James Cook roku 1770. Ale to podle všeho není pravda – svědčí o tom více důkazů, nově teď arabská mince.
Archeologové nalezli v Severním teritoriu pět měděných mincí, které pocházejí ze severní Afriky. A jsou mnohem, mnohem starší než Cookův objev Austrálie. Navíc byly nalezené společně s mapou.
Archeologové a historici teď prověřují, zda jsou mince pravé a zda se do Austrálie nějak nemohly dostat později. Zatím vše mluví pro to, že nejde o podvod. Mince byly totiž nalezené už roku 1944 a od roku 1979 jsou v muzeu. Australan, který je našel, označil místo jejich nálezu na přiložené mapě – přesně se tedy ví o okolnostech nálezu.
Antropolog Ian McIntosh se nyní chystá na expedici, která místo nálezu dokonale prozkoumá. Vědec australského původu doufá, že zde najde mnohem víc nálezů. A minulost Austrálie tak bude ještě zajímavější.
Neznámé Ani: zapomenuté město, které konkurovalo Konstantinopoli i Římu
Důkazy na talíři
Mince pocházejí z doby mezi lety 900–1300. Byly vyražené v sultanátu Kilwa, dnes už dávno zaniklém státu na stejnojmenném ostrově u pobřeží dnešní Tanzánie. Nešlo o žádnou velmoc, ale rozhodně byl významnou mocností na moři – díky své poloze nedaleko obchodních tras a ostrova Mozambiku na zámořském obchodu hodně zbohatl. Místní obchodnicko-panovnická dynastie (původem ze Šírázu) zprostředkovávala obchod mezi Indií, Evropou i Arabským poloostrovem.
Není vyloučené, že se místní námořníci, třeba i omylem, dostali až do Austrálie. Respektive, slovy profesora McIntoshe: “Pokud měl někdo šanci objevit Austrálii před Cookem, byli by to námořníci ze sultanátu Kilwa.“ Mince přitom nebyly nalezené nikde jinde než na ostrově Kilwa a v Ománu – šance, že se dostaly do Austrálie 700 let před Cookem je tedy dost vysoká...