12. dubna 2024 12:25
Adam Vala

Zavraždil svou exmanželku, nebo ne? Soudní „proces století“ rozhodly rukavice, předcházela mu napínavá honička

Proces století i mediální divadlo. Co rozhodlo v případu proti slavnému sportovci a proč nakonec skončil ve vězení?

Soudní případ O.J. Simpsona je jedním z nejznámějších a nejkontroverznějších v dějinách amerického soudního systému. Celý příběh má mnoho vrstev, včetně rasových témat, obrovského zájmu médií a zpochybňování spravedlnosti. Případ otřásl v polovině devadesátých let celými Spojenými státy a nyní si jej připomínáme v souvislosti s úmrtím hlavního aktéra.

Předehra k tragédii

Orenthal James Simpson, známý spíše jako O.J. Simpson, se narodil 9. července 1947 v San Francisku v Kalifornii. Proslavil se především jako profesionální hráč amerického fotbalu v NFL, kde hájil barvy Buffalo Bills. Později se však stal také hereckou osobností a televizním moderátorem, což mu ve finále zaručilo ještě větší slávu nežli hraní fotbalu.

Čím se ale skutečně proslavil, bylo až vyšetřování vraždy jeho bývalé manželky Nicole Brown Simpsonové a jejího přítele Ronalda Goldmana. Dne 12. června 1994 byli Simpsonová a Goldman nalezeni zavražděni před domem, ve kterém Nicole žila. Tento brutální zločin vzbudil značný rozruch a okamžitě se o něj začala zajímat média, která přicházela s prvními odhady toho, co se mohlo v osudný večer vlastně stát.

Zatčení a soudní proces

S přihlédnutím k okolnostem byl za hlavního podezřelého označen právě O.J. Simpson, zvlášť když se vydal na útěk, k čemuž se následně přidalo také teatrální pronásledování policií v Los Angeles. I díky přímému přenosu honičky se stalo jednou z nejznámějších událostí v historii americké televize a dodnes si lze spanilou jízdu v bílém Fordu Bronco připomenout třeba na YouTube. Nakonec se však Simpson vzdal a byl obratem obviněn z dvojnásobné vraždy.

Soudní proces, který následoval, se stal bez zbytečného přehánění mediálním divadlem. Simpsonův tým obhájců, vedený slavným právníkem Johnniem Cochranem, hájil práva svého klienta, zatímco se obžaloba v čele s policistou a detektivem Markem Furmanem snažila předložit důkazy proti Simpsonovi se snahou usvědčit ho z vraždy své bývalé ženy a jejího přítele.

Jedním z klíčových momentů celého procesu bylo zveřejnění nahrávek telefonních hovorů mezi oběma již rozvedenými manželi. Zahrnovaly totiž narážky na domácí násilí a podle obžaloby tak jasně naznačovaly motivaci Simpsona pro spáchání zločinu. Pozice Marka Furmana však byla záhy zpochybněna, když byl detektiv obžalován za použití rasově diskriminačního jazyka a celkového diskriminačního podtextu vyšetřování. Kauza přinesla do celého procesu další nečekanou vrstvu a vrhla stín na všechny další důkazy, které byly proti Simpsonovi před soudem vyneseny.

Slavná věta

Jedním z nejznámějších okamžiků soudního procesu pak byl známý výrok: „Pokud nebudou pasovat, musíte se vzdát obžaloby,“ který pronesl advokát Johnnie Cochran s odkazem na rukavice, které byly nalezeny na místě činu. V rozhodujícím momentu, kdy soudce Lance Ito požádal Simpsona, aby si rukavice navlékl, bylo zřejmé, že jsou příliš těsné.

Nakonec byl O.J. Simpson dne 3. října 1995 kvůli nedostatku prokazatelných důkazů soudem osvobozen, což vyvolalo rozporuplné pocity po celých Spojených státech. Někteří lidé považovali verdikt za vyvrcholení rasového napětí, zatímco jiní tvrdili, že soud byl ovlivněn médii a právními chybami. Ovšem bez ohledu na Simpsonovo vítězství jeho pověst výrazně utrpěla a ničemu nepomohl ani následný civilně právní proces v roce 1997, v němž byl uznán odpovědným za vraždu a bylo mu nařízeno zaplatit rodinám obětí odškodné ve výši 33,5 milionu dolarů. A to i přes to, že Simpson svoji vinu opakovaně odmítal.

Čtěte také: Slavný herec, skvělý sportovec a kriminálník. Připomeňte si neuvěřitelný příběh O.J. Simpsona

V roce 2007 byl zatčen pro další zločiny včetně loupeže a únosu, kvůli čemuž byl nakonec odsouzen ke 33 letům vězení s možností propuštění po 9 letech. Tak se i 1. října 2017 skutečně stalo díky dobrému chování a čistému trestnímu rejstříku. Poslední roky svého života na svobodě Simpson bojoval s rakovinou, které 10. dubna 2024 podlehl.

Zdroj: LA Times, NBC

Video, které jste mohli minout: Kdo byl O.J. Simpson?

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom