Rudá svatba ze Hry o trůny se opravdu stala. A byla horší než v seriálu
Seriál Hra o trůny i jeho knižní předloha dnes patří mezi vůbec nejoblíbenější fantasy. Autor i scenáristé si ale se svými fanoušky dokážou hodně zahrávat – naposledy v epizodě Deště Kastameru.
Snad neprozradíme moc, když řekneme, že v něm umře mnoho oblíbených postav, a to na svatební hostině. Dostala přezdívku Rudá svatba – a fanoušci i kritici se teď, krátce po odvysílání dohadují, jestli to tentokrát jejich oblíbený G. R. R. Martin nepřehnal.
Pro nás, kdo máme zájem o dějiny, je ale zajímavé, že si autor tuto událost nevymyslel, ale jen přepracoval známou historickou událost. Vlastně několik historických událostí… Ani pokud seriál neznáte, nepřestávejte číst, tento článek vám hodně prozradí o tom, jak krutí byli naši předkové...
POZOR, SPOILERY! Pokud jste zmíněnou epizodu neviděli, prozrazujeme v článku řadu detailů!
Černá večeře
Především šlo o známou „Černou večeři“. Došlo k ní roku 1440 na hradu Edinburgh. Martin řekl časopisu Inside TV: "Skotský král Jakub II. tehdy bojoval s klanem Černých Douglasů. Pokusil se dosáhnout míru, a tak nabídl mladému, teprve šestnáctiletému hraběti z klanu bezpečnost. Mladík přijel se svým bratrem na hrad do Edinburghu a užil si vynikající hostinu.“ Připomíná vám to už seriál?
Jenže na konci hostiny dal král předem domluvený signál: jeho muži začali bubnovat na velký buben. Na toto znamení přinesli služebníci před návštěvu veliký zakrytý tác. Když ho odkryli, ležela na něm hlava divočáka, velkého černého kance. Tento symbol pro nás není úplně pochopitelný, ale ve středověké Anglii ho chápal každý šlechtic – byl to symbol smrti.
Jakmile jej mladík uviděl, bylo mu jasné, co to znamená. Královská družina pak vytáhla oba Douglase před hrad. Na nádvoří pak byly návštěvníkům sťaty hlavy, a to před všemi obyvateli velkého hradu. Teprve desetiletý král Jakub nebyl strůjcem tohoto masakru – zřejmě ho vymyslel jeho kancléř, sir William Crichton.
Vyvražděný klan
Druhou, a podle jeho vlastních slov ještě větší inspirací se pro Marina stal masakr na hradu Glencoe, během něhož jeden skotský klan prakticky vyvraždil jiný klan. Roku 1692 spolu bojovaly klany MacDonaldů a Campbellů. Campbellové se rozhodli, že MacDonaldy navštíví na jejich hradě – dobové zákony pohostinnosti jasně přikazovaly, že hostovi ani hostiteli se nesmí stát nic zlého. A zpočátku to tak dokonce i vypadalo…
Zástupci obou klanů spolu povečeřeli a hráli karty. Ale když domácí po hostině usnuli, vtrhli pomstychtiví Campbellové do jejich komnat. Povraždili 38 MacDonaldů, dalších 40 obyvatel hradu (především ženy a děti) prchlo do hor. Jenže té noci zrovna venku vládla sněhová vichřice, takže většina jich stejně ještě té noci zemřela…
Martin v rozhovoru také dodal, že seriálová epizoda vlastně nebyla tak krvavá, jak se jí vyčítá: “Nezáleží na tom, co všechno si vymyslím. Vždy jsou tu události z historie, které jsou stejně hrozné – anebo ještě mnohem horší...“