Jak vypadala úplně první posilovna? U galerie nebudete věřit vlastním očím
Tvrzení, že ve zdravém těle je zdravý duch, není jen moderní výmysl. Cvičení má tradici dlouhou doslova tisíce let. Kdy se ale začalo uvažovat nad něčím takovým, jako je posilovna?
Za součást zdravého způsobu života pravidelné cvičení považovali už ve starověkém Řecku. Pohybová výchova byla také po staletí součástí vzdělávání (i když pravda, většinou spíše jen pro muže).
Boom v Evropě v 18. a 19. století, kdy se doslova žilo atletikou a míčovými sporty, ale vedl taky k jedné zásadní změně: Na cvičení se poprvé začalo nahlížet také vědecky.
Mechanoterapie
Švédský lékař Per Henrik Ling (1776-1839) jako první vytvořil soubor cviků založených na anatomicko-fyziologickém podkladě, který měl vést k harmonickému tělesnému stavu. Jinými slovy, cvičící museli provádět přesné pohyby konkrétními částmi těla, a to opakovaně.
Téhle myšlenky se následně chopil další švédský lékař, Gustav Vilhelm Zander (1835-1920). Jeho koníčkem a vášní byla také mechanika; skloubil proto obojí dohromady a kolem roku 1855 sestrojil první cvičící stroj.
Čtěte také: Zemřel slavný „Golem“, bylo mu 36. Svět udivoval obřími svaly, dlouho žil v Česku
Jak jeho „mechanoterapie“ vypadala, si můžete prohlédnout nahoře v galerii. Některé obrázky jsou vyloženě bizarní, stroje měly nicméně nesmírný úspěch. Vyobrazená zařízení jsou právem považována za předchůdce dnešních posilovacích strojů a Zanderův léčebný institut ve Stockholmu je de facto prvním fitness centrem světa. Koncept měl obrovský úspěch a postupně se rozšířil do 146 zemí světa.
Zdroj: Smithsonian Magazine, National Park Service, Bodybuilding.com.
Video, které jste mohli minout: Objev velké tajemné hlavy odkryl záhadu, která vědcům nedá spát. Souvisí i s magnetismem.