Největší nález od objevu Tutanchamona. Podívejte se do hrobky jiného faraona
Archeologové v Egyptě objevili hrobku faraona Thutmose II. Jedná se o první nález královské hrobky od roku 1922, kdy Howard Carter našel v Údolí králů hrobku faraona Tutanchamona. Oba panovníci pocházejí ze stejné, tedy 18. dynastie.
Egyptsko-britský tým hrobku vypátral v lokalitě thébské nekropole západně od města Luxor již v roce 2022, její majitel ale zůstával dlouho neznámý. Egyptské ministerstvo turismu a památek teď oznámilo, že prázdná hrobka dosud známá jako C4 patří právě Thutmoseovi II.
Přečtěte si také: Dělníci v Egyptě sekali dlátem do pyramidy. Video pobouřilo experty, záhy přišlo vysvětlení
Faraon ve stínu manželky
Faraonova hrobka je podle egyptských úřadů ve špatném stavu, protože leží pod vodopády a byla proto opakovaně zaplavována. Už ve starověku proto byla větší část jejího obsahu včetně královské mumie přemístěna. Mumii Thutmose II. archeologové objevili v roce 1881 v Dér el-Bahrí, kde byla spolu s mumiemi dalších egyptských faraonů.
Uvnitř hrobky archeologové nalezli vrstvu nástěnné malty s modrými nápisy a žlutými hvězdami a úryvky z pohřebního textu Amduat. Objevili také úlomky alabastrových nádob se jménem Thutmose II. označující ho za zesnulého krále. Právě ty pomohly ke ztotožnění majitele hrobky.
Thutmose II. byl v pořadí 4. faraonem 18. dynastie, která v Egyptě vládla mezi lety 1550 a 1292 př. n. l. Egyptologové zjistili, že za své jen 13, podle alternativní chronologie ale jen tři roky trvající vlády podnikl dvě menší vojenské výpravy do Núbie a Sýrie a vybudoval několik menších monumentů. Předpokládá se, že byl mocensky i osobnostně ve stínu své nevlastní sestry a zároveň manželky Hatšepsut, s níž měl dvě dcery a jež ho na trůnu v roce 1479 př. n. l. vystřídala.
Nová říše na vzestupu
Egyptská 18. dynastie byla jednou z nejvýznamnějších v dějinách Egypta. K moci se dostala na konci druhého přechodného období, během něhož sever země ovládali kočovní Hyksósové. Faraoni této dynastie, mezi nimiž byli i Amenhotep IV. (Achnaton) a jeho syn Tutanchamon, ale také královna Nefertiti nebo jeden z nejmocnějších egyptských faraonů Thutmose III., vyhnali Hyksósy a Egypt znovu sjednotili.
Mohlo by vás také zajímat: Tajemství stavby pyramid? Příznivá doba, popsal Bárta. Na jednu záhadu ale vysvětlení nemá
Jejich vládou započalo období zvané Nová říše, jehož největším panovníkem byl Ramesse II. Veliký (19. dynastie), který se proslavil mimo jiné vůbec první známou mírovou smlouvou v historii lidstva. Uzavřel ji s Chetity 16 let po krvavé, ale nerozhodné bitvě u Kadeše, k níž došlo roku 1274 př. n. l.
Video, které jste mohli minout: 225 tajemných pyramid vládců Egypta nejde navštívit. Pravděpodobně by vám šlo o život