18. února 2024 07:00
Adam Vala

Největší zlatý valoun všech dob se ani nevešel na váhu. Jeho cena byla astronomicky vysoká

Příběh největší zlaté hroudy je rozpolcenější, než byste možná čekali.

Na konci 19. století zachvátila svět zlatá horečka. Dala by se vlastně přirovnat k nedávné kryptohorečce, v níž lidé vyměnili lopaty za grafické karty a síta za software počítačů. Každý chtěl najít kus toho svého zlatého štěstí a byl ochotný obětovat všechno možné. Dnes i peníze za opravdu velkou spotřebu elektrické energie. Když se ale podařil velký úlovek, mohlo to stát za to, jak v roce 1869 zjistili dva horníci z australské Victorie. John Deason a Richard Oates totiž narazili na největší zlatý nugget – jak se valounům říká v anglicky mluvících zemích – který dosud žádný jiný nález nepřekonal.

Největší valoun na světě

Valoun, který zmínění horníci vykopali, vážil neuvěřitelných 78 kilogramů a na délku měřil úctyhodných 61 centimetrů. „Byl složen z 99procentního čistého zlata a šlo o největší objev své doby,“ popisuje portál Scientific American. Připojuje také název Welcome Stranger, pod kterým se postupně zapsal do historických tabulek a napevno se usadil na první příčce. Jen pro zajímavost, na druhém místě je rovněž australský valoun – Welcome Nugget – který byl objeven v červnu 1858 a vážil rovněž fascinujících 69 kilogramů.

Pojďme ale zpátky k nálezu Deasona a Oatese, protože s jejich valounem se pojí vcelku úsměvný příběh. Zaprvé, podle zápisků muzea ve Victorii byl valoun objeven pouhé tři centimetry pod povrchem nedaleko stromu poblíž města Moliagul. Šlo tedy o obrovskou náhodu a v mnoha ohledech i štěstí, že byl obří valoun k nalezení tak snadno. Šťastní nálezci s ním ale měli poměrně dost práce a navíc si ho nemohli ani pořádně užít. S vidinou peněz, které jim valoun přinese, s ním spěchali do London Chartered Bank ve městě Dunolly, ale Welcome Stranger se nevešel na tamější váhu.

K tématu: Zlatá horečka nutila lidi obětovat i svůj život. Podívejte se na nebezpečnou trasu dobrodruhů

Musel být proto rozdělen vedví a nestihla v tom spěchu ani vzniknout fotografie. Dodnes proto všechny obrázky valounu Welcome Stranger znázorňují repliku, která vznikla až poté, kdy byl valoun přetaven na zlaté slitky. Pokud se ptáte na cenu, dnes byste za takový nález obdrželi přibližně 110 milionů korun, tehdy se ale museli nálezci spokojit s jměním o hodnotě 10 tisíc liber, tedy v přepočtu asi 300 tisíc korun, ovšem bez započítané inflace. Pokud bychom ji naopak vzali v úvahu, společně by dnes obdrželi přibližně 44 milionů korun, což už rozhodně nezní tak špatně.

Zdroj: Museum Victoria, Scientific American

Mohli jste propásnout: Zlatá horečka v Kašperských Horách? Některé firmy chtějí obnovit těžbu, žádají o průzkum

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom