Klasické sochy vypadaly úplně jinak, než myslíte. Líbí?
Klasická krása bílého mramoru, dokonalé tvary a čistota barev i linií – tak vypadají starověké sochy. Ale jen dnes, původně byl jejich vzhled úplně jiný.
Kýč jako bič! Chtělo by se zvolat, když se člověk podívá na opravdovou podobu klasických antických soch. Kanárkově žlutá v kombinaci se řvavou červenou, oči zvýrazněné, že socha vypadá jak sádrový trpaslík z vietnamské tržnice. Taková je opravdová podoba soch, když je rekonstruovali vědci pomocí nejmodernějších technologií.
Už před dvěma roky si tým archeologů z Dánska rozhodl ověřit jednu hypotézu. Ve starých kronikách jsou totiž antické sochy popisovány jako barevné – jenže dnes už z nich barvu smysl zub času. A tak si vědci na pravé barvy posvítili na sochy pomocí ultrafialových a rentgenových paprsků. Sochy tak konečně viděli v reálné podobě poprvé po dvou tisících letech.
Jaký je váš názor?
Pomocí těchto technik a analýzy zbytků pigmentů na sochách dokázali vytvořit prastarou podobu soch – a sami byli docela překvapení, jak zářivých barev starověcí umělci využívali. Podívejte se, jak řada klasických soch vypadá, když se rekonstruují:
Letos se obdobný projekt zaměřil na sochy v Japonsku. A výsledek byl velmi podobný: také tamní skulptury staré 1300 let byly rekonstruovány, aby se ukázala jejich původní podoba. Úkolu se ujali historici z Tokia a na výsledek jejich práce se můžete podívat tady:
Japonské sochy v barvě
Proč tolik barviček? Sochy totiž v minulosti plnily jinou roli než dnes: musely už na dálku připoutat oči davů a mas. Ne jen několika vzdělaných návštěvníků muzeí a galerií. Jako sochy se zobrazovali jen urození lidé – anebo rovnou božstva. Drahé a vzácné barvy použité na jejich sochy tedy fungovaly současně jako pocta těmto božstvům. Není divu, že drtivá většina skulptur stála v chrámech…