24. září 2013 06:00

Jak bude vypadat český voják 21. století? Větší sci-fi, než tušíte!

Český voják 21. století, to už nebude žádný "Švejk" v placaté čepice se zastaralým kalašnikovem...

S prvními pracemi na zásadní modernizaci výbavy a výstroje českého vojáka, chceme-li českého vojáka 21. století, se začalo už na konci 90. let. Tato snaha následně vyústila do projektu „Integrovaný systém vojáka a malých jednotek“, resp. „Modulární bojový komplet vojáka 21. století“ (MBK V21).

Připomeňme, že jako jakýkoliv jiný světový projekt „vojáka budoucnosti“ i ten český nepočítá jen s obyčejnou modernizací výstroje a výzbroje, ale také s vytvořením zcela nové taktiky ve vedení bojové činnosti. Vše je umožněno zavedením zcela nových prostředků průzkumu nebo novými možnostmi v datových přenosech (hlasovými, obrazovými atd.)

Každý jednotlivý voják se tak de facto stanena bojišti jedinečným systémem, který má schopnost oboustranně komunikovat s jakýmkoliv jiným vojákem, ale i s další spojeneckou technikou na bojišti. Voják vybavený kompletem MBK V21 nejenže bude mít možnost přijímat nejrůznější informace (pozice vlastních/nepřátelských jednotek, obrazové a datové informace), ale bude také schopen předávat informace ze svých průzkumných prostředků.

Český voják 21. století podle Armádních novin. Foto: Roland Rawen Havran

Vybavení českého vojáka budoucnosti podle Armádních novin

V naší vizi jsme se zamysleli jak nad současnými technickými možnostmi, tak i nad finančními možnostmi našeho státu. Nečekejte tedy žádné „futuristické plazmové kanóny“, ale pouze reálné technologie dosažitelné v našich zeměpisných šířkách.

Uniforma

Co se týká běžné uniformy, asi se v nejbližší době ničeho nového nedočkáme. Nejrůznější balistické tkaniny budou stále příliš těžké a neforemné, aby z nich mohl být ušitý celý bojový oblek. Naše uniforma je proto ušitá z funkčního materiálu, který dokáže chránit před nepříznivými klimatickými podmínkami a zároveň umožňuje odvádění potu od pokožky do dalších vrstev oděvu.

Samozřejmostí jsou integrované chrániče kolen, loktů a předloktí, jak můžeme vidět u moderních uniforem jiných států už dnes. I celková koncepce a střih uniformy musí vyhovovat požadavkům vojáků, např. aby mohl využívat kapsy na rukávech i přes fakt, že na sobě má balistickou ochranu.

Ani hmotnost/odolnost látky není zanedbatelným faktem. Uniforma, která váží 1,5 kg je dnes zbytečnou zátěží. Materiál však neposkytuje ochranu proti chemickým a biologickým zbraním, které podle nás kvůli své extrémní nebezpečnosti a komplikovanosti nebudou v budoucnu pro vojáky reálnou hrozbou.

Nové však je maskování, v našem případě digitální vzor. Barvy odpovídají prostředí „český les“ a jsou podobné americkému digitálnímu maskovacímu vzoru UCP. Potisk samozřejmě splňuje všechny parametry pro maskování v infračerveném spektru.

Přilba

Přilba našeho bojovníka neslouží jen k ochraně hlavy, ale je spíše platformou pro montáž nejrůznějších přístrojů nočního a termovizního vidění, k ochraně sluchu a montáží pro svítilny a kamery.

Samotný tvar přilby vychází z osvědčené ACH/MICH, která je v současné době tak propracovaná, že není třeba vymýšlet nic lepšího. Skelet přilby je však vyroben ze speciálního plastu, schopného odolat střele z AK-47 – viz. článek o přilbě ECH.

Balistické kotlety využívá i moderní přilba AirFrame Helmet. Foto: S laskavým svolením Military Morons

Inovací projde i vnitřní vystýlka, která je vyrobena z měkké plastické hmoty. Ta se přizpůsobí přesně tvaru hlavy a v případě nárazu okamžitě ztuhne a zabrání do značné míry otřesu mozku. Moderně řešený podbradník s nouzovou pojistkou a balistickou vložkou na ochranu exponovaného temene je nedílnou součástí celého kompletu.

Helmu jsme osadili tzv. balistickými kotletami schopnými odolat pistolovým projektilům a šrapnelům z výbuchu. V případě potřeby lze kotlety vyměnit za plný čelisťový ochranný štít (ochrana proti IED).

Už nyní jsou v moderních armádách standardem balistické zjasňující brýle, v našem případě doplněné o sklopný zobrazovací displej. Na něj se mohou promítat jak data z osobního počítače – digitální mapa, taktické informace, tak i obrazové informace z osobní zbraně a průzkumných prostředků.

Zobrazovací jednotka přenáší i informace z kamery umístěné na přilbě. Moduly kamer jsou lehce vyměnitelné za kamery pro infračervené vidění (noční a termální vidění). Na přilby jsme se také rozhodli umístit dvě osvětlovací diody s viditelným světlem a dvě laserové infračervené diody pro skryté osvětlování prostoru při nočních akcích.

Ochranná vesta

Ochranná vesta je střihem velmi podobná vestám typu TBV. Avšak klasické pancéřové pláty jsou odstraněny a nahrazeny tzv. tekutým pancířem. Tekutý pancíř při stejné balistické odolnosti, jako mají pancéřové pláty, vyniká mnohem nižší hmotností a je velmi ohebný.

Vesta má samozřejmě rychloodhozový systém pro případné odstranění vesty u zraněných vojáků, nebo při nouzovém opuštění stísněných prostor. Pamatujeme i na tekutiny, protože jak se říká: “dehydratace je vojákovým vrahem“. Pro tento případ vesta obsahuje integrovaný vak na vodu se zabudovaným mikro-bakteriologickým filtrem pro dezinfekci vody.

Foto: Český voják 21. století podle Armádních novin / Autor: Roland Rawen Havran, všechna práva vyhrazena

Vesta českého vojáka budoucnosti se tak skládá ze dvou vrstev klasické kevlarové tkaniny a prostřední vrstvy tekutého pancíře – chrániče ramen, klíčních kostí, krku a třísel jsou vybaveny stejnou technologií.

Ke zvýšení komfortu vojáka přispívá také technologie aktivního řízení vnitřního mikroklimatu vojáka. Změna mikroklimatu se děje pomocí řady plastových trubiček umístěných uvnitř vesty, ve kterých proudí speciální kapalina, tak jak to známe u těžkých pyrotechnických obleků. Ta podle potřeby odvádí teplo od těla vojáka nebo ho může naopak zahřívat.

Obuv

Radikální změnou prošla také obuv. Dlouhé pochody a náročný terén si jistě vyžádají svou daň, a voják, který je špatnou obuví omezen v pohybu, je v poli k ničemu. Proto naše boty mají nejmodernější gelové vložky zamezující otlačeninám a následným puchýřům.

Jsou potaženy speciální tkaninou obsahující i částice stříbra. To svou antibakteriální aktivitou ničí široké spektrum lékařsky významných mikroorganizmů. Při delším pobytu v terénu a nemožnosti provést osobní hygienu je plíseň a mykóza na nohou to poslední, co by voják potřeboval. Svrchní materiál je vysokoodolný proti oděru a mechanickému poškození. Podrážka Vibram obsahuje kevlarovou vystýlku proti střepinám min a celá bota je samozřejmě vybavena membránou GORE-TEX.

Osobní bezpilotní průzkumný prostředek (mini UAV)

Možná nejdůležitější součástí celé naší vize českého vojáka budoucnosti, která přinese zásadní změnu v taktice boje, je osobní bezpilotní miniaturní prostředek. V Afghánistánu se často stane, že spojenečtí vojáci nevědí (často ani nezjistí), odkud na ně nepřítel střílí. Musí se spoléhat jen na svůj sluch a oči – což je velmi neefektivní.

Český voják 21. století ovládá mini-UAV pomocí přenosného počítače umístěného na zápěstí Autor: Roland Rawen Havran, všechna práva vyhrazena

Do bojového kompletu české vojáka budoucnosti jsme proto začlenili jednak detektor střelby schopný přibližně lokalizovat pozici útočníka, tak i bezpilotní průzkumný prostředek. Výhoda takového uspořádání je jasná. V případě útoku lze pomoci detektoru zjistit přibližnou pozici nepřítele a do této oblasti poslat na průzkum mini UAV.

Vyslaný stroj je schopen nést malou kameru, výhledově i termovizi pro zjištění tepla osob i zbraní a také laserový značkovač. V případě odhalení nepřítele se jeho pozice přesně zanese do digitální mapy dostupné všem členům spojenecké jednotky. Poté není problém do dané pozice navést minometnou nebo dělostřeleckou palbu. Nebo použít sofistikovanější zbraně, jako je třeba granátomet XM25, s kterým také počítáme pro české vojáky 21. století.

Výzbroj

Výzbroj našich vojáků je už nějakou dobu určená – je jí uherskobrodská útočná puška CZ 805 BREN. Zbraň bude v naší armádě sloužit minimálně dalších 20–30 let, takže na tomto poli neočekáváme žádné novinky. V našem pojetí českého vojáka budoucnosti je ale zcela nová zaměřovací optika zbraně.

Foto: Inspiraci jsme také hledali u francouzského vojáka budoucnosti / Wikipedie

Náš voják je vybaven moderním elektro-optickým zaměřovačem inspirovaným obdobným přístrojem použitým u francouzského vojáka budoucnosti FELIN. Přístroj je vybaven jak denní, tak i infračervenou kamerou (noční, termovize). Veškeré informace jsou pak přenositelné do přilbového displeje.

V případě potřeby může voják zůstat v zákrytu a nepřátelské střelbě vystavit pouze svou zbraň. Samozřejmostí jsou pak laserový dálkoměr a meteorologický senzor, které slouží k počítání odchylek při střelbě. Všechny údaje jsou přenášeny do záměrného kříže, takže se voják nemusí o nic starat. Pouze umístí záměrný kříž na cíl a zmačkne tlačítko – tak trošku jako v počítačové hře.

Závěr a vize pro českého vojáka 21. století.

Jako ostatní podobné světové projekty, je i cílem českého výzkumu MBK V21 vybudování absolutní informační nadvlády nad protivníkem. Český voják tak bude mít dokonalý přehled o pozicích a záměrech každé jednotlivé spojenecké jednotky.

Podobné dovednosti jsou nezbytné pro vedení efektivní bojové činnosti na současném bojišti, kdy bitvy často probíhají v nepřehledném městském prostředí nebo v prostředí se zvýšeným pohybem civilních osob – tak typickým pro současný Irák nebo Afghánistán.

Podle nás budou v budoucnu hrát extrémně důležitou roli nejrůznější letecké průzkumné prostředky – s miniaturizací elektroniky a rozvojem pokročilých baterií bude bezpilotním strojem vybaven každý voják nebo minimálně velitel jednotky. Jak a kudy se však vydá český voják budoucnosti, záleží především na finančních možnostech naší armády. O vhodné technologie se starat nemusíme, protože ty už na trhu nějakou dobu jsou nebo během pár let budou.

Názor profesionála:

V obecné rovině se dá s článkem zcela jistě souhlasit. Tato vize je podobná vizím, které mají již vypracované ostatní armády (a to i včetně naší). Ovšem zatím všechny pokusy (včetně pokusů o bojové nasazení) o vojáka 21. století ztroskotaly na dvou faktorech. Váha a „přeinformovanost“. Bojová hodnota takového systému musí být ekvivalentní jeho váze. 20 kilogramů navíc nikdo nechce nosit.

Přeinformovanost je zcela jistě horší. Voják je zahlcen tolika věcmi, že nezvládá plnit svoji základní funkci. Pokud systém není intuitivní a odebírá vojákovu pozornost, tak je spíše přítěží. Dle mého názoru zatím nejsou možnosti ovládání takového systému na takové úrovni, aby se s nimi voják sžil a "nezavazely". Ironií je to, že tento komplexní systém je sice (americkými) vojáky odmítán, ale přitom něco podobného už sami používají – třeba iPhone vybavený spoustou vojenských aplikací (přičemž mnoho z nich je už i vyvíjeno armádou).

Navíc takovýto složitý systém musí být okamžitě odstavitelný z provozu a voják musí být schopen operovat i bez něj. „Blue screen of dead“ je u sofistikovaných vojenských přístrojů stále častější a zcela deklasuje bojovou hodnotu (Pandury a ovládání jejich věže by mohly vyprávět). Technologicky je navíc blíže a blíže možnost vytvoření lokálního EMP, které by zcela vyřadilo operující vojáky (pokud by byl systém tak komplexní, jak si většina návrhářů představuje). Uvidíme, co přinese budoucnost. Možná budeme nosit ve svých vestách iPady. Kajman, příslušník Prostějovského útvaru

Spoluator článku a odborný poradce : Jan Tříska

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom