Voják budoucnosti made in Německo. Jmenuje se Gladius
Na vlastním super-vojákovi pracuje už také Německo. V budoucnosti by měl být nejlepší přinejmenším v Evropě.
Jak si představit vojáka budoucnosti? Rozhodně nebude mít větší sílu ani nějaké komické superschopnosti. Nebude vybaven ani žádnými zázračnými zbraněmi. Tak v čem má být tak odlišný od dnešního vojáka?
Nejdrsnější vojáci dějin: Bílá smrt postřílel přes zimu 705 nepřátel
Německo už přes deset let intenzivně pracuje na svém vlastním projektu vojáka budoucnosti. Dříve byl německý systém znám pod zkratkou IdZ (Infanterist der Zukunft). Vývoj se však nezastavil a nejnovější bojové komplety, označované jako Gladius, pro německé vojáky budoucnosti mají s původním systémem IdZ už pramálo společného.
Německý program vojáka budoucnosti - od IdZ po Gladius
Německo začalo s vývojem vlastního vojáka budoucnosti pod označením IdZ na začátku nového milénia. První komplety pak německá armáda dostala v roce 2004. V té době měla program IdZ na starost společnost EADS Defence & Security, nyní známá jako Cassidian.
Ukázka všech hlavních komponentů systému Gladius:
Německý voják budoucnosti Gladius
Projekt německého vojáka budoucnosti se stále vyvíjel, ale otěže od firmy Cassidian převzala společnost Rheinmetall Defence Electronics (nyní Rheinmetall Combat Systems). Nová verze byla známá jako IdZ-ES (Enhanced System) nebo později IdZ-2. Označení "enhanced" je však poněkud matoucí, neboť se nejedná o "rozšířenou" verzi původního projektu, ale o zcela nový systém. Gladius je pak nejnovější (a líbivější) označení pro verzi IdZ-2.
Gladius je latinské označení pro krátký meč. Římané tyto meče používali jako standardní zbraň pro své vojáky, neboť byla ideální pro efektivní boj v těsné formaci, na rozdíl od dlouhých mečů, jejichž uživatelé potřebovali kolem sebe prostor. V současné době slouží v německé armádě několik stovek setů původních verzí IdZ od společností Cassidian. Velení armády však pro své jednotky plánuje nakupovat již jen sety Gladius. Avšak ani Cassidian se nevzdává, nejen že pokračuje ve vývoji původní verze určené pro export (Warrior21), ale snaží se také na úkor pokročilého, ale velmi drahého Gladia dodat do německé armády starší, ale levnější verze IdZ.
Německý voják budoucnosti Gladius
V minulém roce německá armáda objednala 900 kompletů Gladius (pro 90 čet). Vojáci mimo jiné dostanou nové uniformy a balistickou ochranu, brýle pro noční a infračervené vidění, nové radiostanice pro přenos datových informací, GPS a inerciální navigační systém, přilbové a ruční informační displeje pro zobrazování obrazových informací, digitálních map a jiných taktických informací.
OBRAZEM: Nahotinky na vojenských letadlech
Jako každý jiný projekt vojáka budoucnosti, není ani ten německý charakteristický nějakými supermoderními zbraněmi (standardně zůstává puška G36), ale především důsledným začleněním vojáka do společné informační bojové sítě. Zjednodušeně řečeno, německý voják budoucnosti bude vybaven takovými systémy a prostředky, které z něj udělají v poli jedinečnou jednotku rovnou vozidlům nebo letadlům.
Vojenský ubermensch
Jak bude takové informační propojení ve skutečném světě vypadat? Každý voják bude mít dokonalé situační povědomí, přehled o taktické situaci (bude mít například přístup k informacím z jiných prostředků), bude znát pozice vlastních jednotek, cíle mise a další nezbytné informace nutné k vedení bojové činnosti.
Velitel čety bude vybaven i tabletem a VHF rádiem:
Německý voják budoucnosti Gladius - O
Na druhou stranu bude voják sloužit jako průzkumný prvek na bojišti. Bude pomocí svých senzorů (kamer, laserových dálkoměrů, hlasových informací) dodávat do sítě obrazové a jiné datové informace, které budou vytvářet lepší celkový taktický přehled pro ostatní vojáky a vyšší velitele.
"Gladius je ze začátku určený zejména pro vytvoření otevřené operační sítě mezi vojáky 10-členných pěchotních družstev a jejich vozidlem," říká se v oficiálních materiálech firmy Rheinmetall Combat Systems. "Tato síť, skládající se z průzkumných, velitelských, kontrolních a zbraňových komponentů, umožňuje rychlou výměnu informací a sdílení situačního povědomí, což je základem pro plánování a řízení bojových operací."
Více článků o vojenské technice a armádách najdete na webu Armádní noviny:
banner Armádní noviny