31. prosince 2021 11:25
Adam Vala

Sarkofág Amenhotepa I. odhalil po 3 500 letech svá tajemství. Kdo a proč faraonovi usekl hlavu?

Egyptologové byli schopní po 3 500 letech čekání prozkoumat sarkofág faraona Amenhotepa. A ani ho nemuseli otevřít.

Mumie Amenhotepa I., který vládl Egyptu v letech 1525–⁠1504 př. n. l., byla nalezena už roku 1881 v lokalitě Dér el-Bahrí. Šlo o velkolepý objev zahrnující padesát dalších sarkofágů s členy královských rodin, jako byli například Thutmose I., Ramesse II. Veliký nebo Sethi I. Amenhotepův sarkofág byl ovšem nalezen v nezvykle dobrém stavu, včetně nádherné a realisticky zpracované obličejové masky. Egyptologové odmítali schránku otevřít, aby její zdobení nepoškodili. Po 140 letech ale nakonec přece jen nahlédli dovnitř, ovšem za použití počítačové tomografie. Tedy aniž by se sarkofágu vůbec dotknuli.

Jak vypadal slavný faraon?

„Podařilo se nám spatřit tvář krále, která byla mumifikovaná více než 3000 let,“ řekla pro BBC Sahar Saleem, profesorka radiologie na lékařské fakultě Káhirské univerzity a hlavní autorka celé studie publikované v prestižním časopise Frontiers in Medicine. První, co Saleem a její tým zaujalo, byly rysy panovníkova obličeje, které se podobaly jeho otci Ahmosovi I., který byl prvním faraonem 18. dynastie starověkého Egypta. Oba měli úzkou bradu, malý úzký nos, mírně vystupující horní zuby a s největší pravděpodobností také tmavé kudrnaté vlasy. Vědci rovněž zjistili, že Amenhotep I. byl vysoký přibližně 169 centimetrů a že mu v době smrti bylo kolem 35 let.

Skenování sarkofágu také odhalilo, že faraon byl ve velmi dobré fyzické kondici i zdravotním stavu, bez známek jakýchkoliv zranění či znetvoření v důsledku nemocí. To naznačovalo, že mohl zemřít v důsledku infekce či viru, nic bližšího o smrti ale z CT snímků vyčíst nešlo. Co naopak podrobný sken Amenhotepovy mumie odhalil, bylo do té doby nezvyklé složení předloktí na hrudi a ponechání mozku i srdce uvnitř těla. Při bližším zkoumání stavu mumifikovaného těla pak ale tým radioložky Saleem došel k závěru, že nejsou první, kdo po balzamovačích mohl panovníka spatřit. Je nyní jisté, že ani Amenhotep I. nebyl ušetřen řádění vykradačů hrobů. Na těle jsou patrná četná posmrtná zranění, včetně oddělení hlavy a levé paže od těla.

Posmrtně ošetřen

Všechna ale byla láskyplně opravena, jak vysvětluje Sahar Saleem, když se mumie ujali kněží z 21. dynastie, která v Egyptě vládla asi čtyři století po Amenhotepově smrti. Krk byl k tělu připevněn plátěným páskem ošetřeným pryskyřicí, levá paže opět přibalena k trupu a defekt v břišní dutině byl zakryt páskem, pod nímž se nachází dva ameluty. Celkem měl Amenhotep I. takových amuletů ve svém sarkofágu třicet. Podle Saleem to vyvrací teorii, že kněží stovky let po smrti předchozích faraonů či členů královských rodin tyto amulety odstraňovali, aby je mohli použít pro faraony své doby.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom