Čeká nás pandemie ptačí chřipky? Vše o novém kmeni nebezpečného viru
Podle vědecké studie se virus H7N9 může přenášet mezi savci. Co to znamená pro člověka?
Nový kmen ptačí chřipky H7N9 se může přenášet mezi fretkami a za jistých podmínek by totéž mohl udělat i mezi lidmi. Vyplývá to ze studie provedené na laboratorních zvířatech, o níž informoval mezinárodní vědecký tým v časopise Science.
Zatím nebyl zaznamenán žádný případ potvrzeného přenosu viru z člověka na člověka od března letošního roku, kdy se H7N9 objevil v Číně. Dosud se jím nakazilo více než 130 lidí a 36 zemřelo.
Pokud by se zjistilo, že se virus může snadno přenášet mezi lidmi, pak se odborníci obávají, že by mohl spustit celosvětovou pandemii. Studie na zvířatech jsou prvním krokem ke zjištění, jak snadno se virus mezi lidmi může šířit, napsala agentura AFP.
"Nová chřipka H7N9 je nakažlivá a přenosná mezi savci," uvedla studie vědců z Číny, Hongkongu, USA a Kanady. "Za odpovídajících podmínek by přenos H7N9 z člověka na člověka mohl být možný."
Zatím dobré zprávy
Vědci nakazili laboratorní fretky vzorkem viru H7N9 odebraným od člověka, který na tuto nákazu zemřel, a zjistili, že se virus rozšířil mezi fretkami, které byly s nakaženými v přímém kontaktu. Virus byl rovněž přenositelný vzduchem, ale tímto způsobem se nakazila jen jedna ze zkoumaných fretek.
Firmy testovaly léky na lidech. A pacienti umírali...
Studie rovněž zkoumala prasata, která jsou považována za bližší lidem než fretky. Vědci zjistili, že vepři se virem nakazili, ale nákazu nepřenášeli mezi sebou. "Pokud by studie ukázala, že se jeden vepř snadno nakazil od jiného, pak bych byl mnohem znepokojenější," řekl Anthony Fauci, šéf amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby.