Antarktický led by mohl zcela zkolabovat do konce století – varují klimatologové
Antarktický led se rozpouští tak rychle, že je ohrožena stabilita celého kontinentu. A netýká se to nějaké vzdálené budoucnosti, nýbrž roku 2100…
Nová vědecká studie předpovídá, že s Antarktidou v dnešní podobě se do konce století můžeme rozloučit. Nečekaně rychlý kolaps ker v okolí antarktické pevniny může vést k dramatickému vzestupu hladin oceánů po celém světě.
Úbytek ledu je v současné době takový, že jen do roku 2050 ho zmizí dvakrát více, než předpovídaly předcházející modely. Do konce století by mohl dosáhnout takové míry, že by mohl praktický celý ledovcový šelf zkolabovat.
Šelfový ledovec je zvláštním typem přírodního tělesa tvořeného ledem, které pokrývá moře v souvislé vrstvě při pobřeží pevnin a ostrovů v polárních oblastech. Vždy bývá určitou částí spojen s blízkým pobřežím nebo pevninským ledovcem. Mocnost ledovce se může pohybovat v rozmezí od jednotek do stovek metrů. Na hladině plave v důsledku nižší hustoty ledu ve srovnání s hustotou mořské vody. Díky tomuto faktu je vždy přibližně 90 procent ledovce pod hladinou a 10 procent nad úrovní hladiny moře.
To by samo o sobě hladinu oceánů nezvedlo, problém spočívá v něčem jiném. Antarktický ledovcový šelf totiž tvoří přirozenou hranici, která brání odtékání vody z pevninského ledovce. Jestli zkolabuje, už nic nebude stát mezi vodou a mořem… A to už hladiny oceánů zvedne – vědci ale zatím nemají spočítané, o kolik.
„Náš výzkum ilustruje, jak rychle se může tání ledu zintenzivnit při současné rychlosti globálního oteplování,“ popsal záměry a výsledky studie Dr. Luke Trusel z Holeova oceánografického institutu. „V minulých desetiletích jsme něco podobného pozorovali na různých poloostrovech Antarktidy. Náš model ukazuje, že do konce století by podobné změny mohly nastat i na pobřeží kontinentu."
Vědci současně spočítali, že pokud by se lidstvu podařilo snížit emise CO2, tání ledu by se dalo zpomalit a po roce 2050 dokonce i zastavit…