Jak se šířila ebola: kde se vzala a kam postupuje?
Poznejte zrod největší epidemie smrtelného viru bod po bodu.
Navzdory uklidňování ebola děsí celý svět. A oprávněně, úmrtnost na tento virus se pohybuje mezi 75–95 procenty – tak smrtící chorobu ještě lidstvo ve svých dějinách nepotkalo...
Ohniska eboly mají oficiální dobu trvání měsíc a půl od posledního případu – i pokud by se tak nemoc podařilo zastavit zítra, epidemie by byla bedlivě sledována ještě v polovině září.
Sledovat příběh šíření eboly je jako se dívat na katastrofický film; bohužel tentokrát je to zcela reálné:
Leden 2014: Pravděpodobně počátek celé epidemie – pacient nula je zřejmě kdesi v Guineji infikován virem. V podezření příčin infekce je postupující deforestace a kontakt s neopracovaným masem netopýrů, kteří předtím nepřišli do styku s lidmi.
Únor 2014: První potvrzené případy nemoci jsou hlášeny z Guineje. V této fázi však většina nemocných ještě nemá ponětí, že jsou infikováni právě ebolou. Nákazu tak údajně pomohl rozšířit i jeden z místních doktorů, který předtím infikované opečovával. Posléze jí sám podlehl.
25. březen 2014: Počet pacientů a zevrubné potvrzení příčiny infekce donutily vládu Guineje oficiálně oznámit, že je několik venkovských regionů zasaženo ebolou. Další případy jsou hlášeny i z Libérie a Sierry Leone. Pomocnou ruku ze světa jako první podávají Doktoři bez hranic. Zdá se přitom, že původcem nákazy je nejsmrtelnější varianta eboly.
27. březen 2014: Virus dosáhl do hlavních města Guineje, sídliště dvou milionu lidí.
31. březen 2014: V postižené oblasti se objevuje více mezinárodních institucí včetně Červeného kříže a několika zástupců amerického Centra pro kontrolu chorob (CDC). Snaze zastavit nemoc velí Světová zdravotnická organizace. Celé tažení je však podfinancované.
1. duben 2014: Nemoc je hlášena z distriktu Djingaraye, dále na severu Guineje, než bylo původně tušeno. Objevuje se tak další ohnisko nákazy...
7. duben 2014: Počet známých obětí přesáhne první stovku. 95 z nich je z Guineje. Zdá se však, že po sedmeru obětí z Libérie se zde podařilo nemoc zastavit.
30. duben 2014: Počet známých obětí dosahuje 150 lidí.
27. květen 2014: Hlášeno 200 obětí, 146 z toho v Guineji, 16 z toho tvoří lékařští pracovníci snažící se nemoc zastavit. V Libérii a Guineji se mezitím stává populární naučná píseň Ebola In Town („Ebola je ve městě“), která radí, jak se před nemocí ochránit.
28. květen 2014: Další ohniska se objevují v doposud bezpečných regionech Guineje.
2. červen 2014: Ebola se vrací do Libérie, jedná se o první nový případ od 8. dubna. Krom toho je zde zřejmě další nové, neznámé ohnisko. Období mezi koncem a návratem nemoci je totiž delší než inkubační doba.
18. červen 2014: Je hlášeno 300 obětí. 264 z Guineje, 24 z Libérie, 49 ze Sierry Leone.
8. červenec 2014: Je hlášeno 500 obětí. 307 z Guineje, 84 z Libérie a 127 ze Sierra Leone. Tímto se epidemie stává prozatím nejhorší v historii eboly. Řada afrických vlád v reakci na to připravuje protiopaření proti dalšímu šíření, Sierra Leone například varovala, že ukrývání nakažených je trestné.
22. červenec 2014: Počet známých pacientů přesahuje tisícovku. Liberijský účetní umírá poté, co se hroutí na palubě letadla do nigerijského Lagosu. S 21 miliony obyvatel jde o doposud největší město, kam se nemoc dostala. Nigérie zvyšuje kontrolu svých přístupových uzlů.
23. červenec 2014: Počet obětí dosahuje 672 lidí. Za šest dnů se k nim připojí i dr. Sheik Umar Khan, který vede tažení proti nákaze a doposud léčil více než sto pacientů. Na tento den je oznámena jeho infekce.
25. červenec 2014: Policie v Kenemě v Sierra Leone musí pomocí slzného plynu potlačovat pouliční protest, jenž si klade za cíl vypálení místní nemocnice. Chtějí tak nákazu vyhladit. Do ulic Freetownu rovněž z karantény utíká jedna z nakažených žen.
26. červenec 2014: V hlavním městě Sierra Leone, Freetownu, umírá první nakažený. Nigérie hlásí další případy z Lagosu poté, co do města přiletěl další nakažený člověk. Není jasné, kolik lidí mohl nakazit. Umírá liberijský doktor Samuel Brisbane, další významný vůdce v současném boji s ebolou.
28. červenec 2014: Nigérie ruší lety do Libérie a Sierry Leone.
29. červenec 2014: Následují další aerolinky. Libérie uzavírá školy, uzavírá většinu svých úřadů a pozastavuje sportovní události z důvodu možného přenosu nemoci.
30. červenec 2014: Některé humanitární organizace stahují své dobrovolníky z Libérie, Sierry Leone a Guineje poté, co byli infikováni dva její členové. Sierra Leone mezitím vyhlašuje stav ohrožení. Infikováno bylo zatím 1323 lidí, 729 z toho zemřelo. V Ženevě mezitím podfinancovaná Světová zdravotnická organizace přijímá dary pro navýšení finanční podpory současnému boji s nemocí. Svou pomoc oblastem výrazně navyšuje i americká CDC.
4. srpen 2014: Nigérie hlásí druhého pacienta a posílá do karantény další, kteří mohli přijít do styku s jiným.
5. srpen 2014: Dvojice amerických doktorů, která byla převezena do USA, podstoupila léčbu experimentálním sérem ZMapp, které mělo podstoupit klinické testy až na konci roku. Prozatím se zdá, že se jejich stav zlepšuje, není však jasné, stojí-li za tím ZMapp. Počet obětí se mezitím blíží k tisícovce. Britské aerolinky jsou další v řadě, kdo pozastavuje lety do postižených oblastí.
Ladislav Loukota