Když Číňan neustoupí: chýše v lese mrakodrapů i uprostřed dálnice
Neustoupit tlaku mocných developerů: to chce hodně odvahy, V Číně to ale lidé dokážou – byť občas dost kuriózně.
V Číně se těmto domům říká nehty – pochází to z obdoby našeho rčení „držet se zuby nehty.“ Jde o stavby, jichž se jejich majitelé odmítli vzdát a neustoupili, ani když kolem nich začaly růst mrakodrapy nebo gigantická nákupní centra.
Když se Čína stala komunistickým státem, všechna půda přešla do jeho vlastnictví. Až do 90. let 20. století zde nikdo nemohl mít vlastní pozemek, vše patřilo národu. Ale jak do Země středu vtrhl dravý kapitalismus, začali se objevovat i první soukromí developeři, kteří stavěli celá městská centra a mrakodrapy. Asi jako u nás po Sametové revoluci – ale asi v milionkrát větším měřítku.
Lidé s tím tehdy nemohli nic dělat; čínské zákony umožňovaly vládě jakýkoliv pozemek převzít a svěřit ho developerovi. Pro zkorumpované úředníky to byla báječná příležitost, jak si namastit kapsu a přijít si na hezké vylepšení mzdy. Trvalo to takhle až do roku 2007, kdy po mnoha protestech a problémech vznikl první moderní pozemkový zákon.
Podívejte se na neznámější domy-nehty v Číně:
Teprve ten vlastně uzákonil soukromé držení půdy a zabránil státu odjímat lidem jejich pozemky. A právě tento zákon se stal úžasnou oporou těch, kdo už měli (a stále mají) plné zuby korporací, které mění tisíce let udržovaná území na betonové džungle.
Dnes jsou domy-nehty v Číně velmi oblíbené téma jak pro novináře, tak i u obyčejných lidí. Ti v nich vidí jednu z možností, jak ukázat stále mocnějším developerům, že Čína je stále ještě zemí, kde žijí velmi odvážní lidé…