Žena s největšími pysky na světě žije v Etiopii
Australští dokumentaristé, kteří filmovali v jižní Etiopii, zde narazili na ženu, která má zdaleka největší rty na světě. Rty rozšířené vloženou destičkou mají obvod 59,5 centimetrů, průměr destičky je 19,5 centimetrů.
Neuvěřitelné rty
„Když jsme tu ženu spatřili, nevěřili jsme svým očím,“ řekl režisér Abraham Joffe deníku Daily Mail Australia. Bylo proč se divit. Tato destička je totiž dvakrát větší než průměrně velké destičky používané pro tuto zvláštní tradici a o 5 centimetrů větší, než měla dosavadní rekordmanka…
Přestože se mnohde dočtete, že jde o prastarou tradici, skutečnost je jiná. První zmínky o tomto zvyku pocházejí až z roku 1896, kdy si jej oblíbily ženy kmene Surma žijící na dolním toku řeky Omo v Etiopii.
Ženy z tohoto kmene si od mládí vkládají pod spodní ret droboučké dřevěné kotoučky, postupem času, jak se ret natahuje, se zvětšuje také velikost těchto kotoučků. Kolem 15 let si už dívky musí nechat vyrazit dolní zuby, jinak by se destičky nemohly zvětšovat…
Podívejte se na video:
Proč to dělají?
A co z toho? Surmská tradice údajně nařizuje, že čím větší je destička v ústech, tím větší věno taková dívka dostane. Ani to však není tak úplně pravda – podle kulturního antropologa Davida Turtona, který studoval surmské kmeny po dobu 30 let, je to složitější. Sňatky se u Surmů totiž uzavírají už v době, kdy ještě dívky žádné destičky nemají, a tak to nedává smysl. Marxističtí antropologové zase tvrdili, že si takhle surmské ženy úmyslně zohavovaly těla proto, aby o ně neprojevovali zájem lovci otroků.
Ani to však není logické: Surmky jsou na své rty hrdé, za zohavení to nepokládají. Nejnovější studie ukazují, že rozšiřování rtů má větší vliv na roli ženy v kmeni, na její kouzlo osobnosti. Jde tedy v podstatě o obdobu našeho líčení – způsob, jak podtrhnout přirozenou krásu ženy…
Boj o rty
Etiopské vládě se tento zvyk vůbec nelíbí a pokládá ho za archaický a nesmyslný. Roku 2011 ho tedy nechala (společně s rituálním zjizvováním mužů) zakázat – ale marně. Protože kmen žije daleko od civilizace, zatím se mu daří zvyk uchovat.
Něco na těch rtech bude…
Zajímavé je, že tato tradice se už na Zemi objevila víckrát. Podle kulturních antropologů se nezávisle na sobě zvyk rozšiřování rtů vyskytl rovnou šestkrát v různých zeměpisných i časových údobích. Například také v Americe…