Nejsilnější kafe na světě. Kolik hodin po něm neusnete?

V Austrálii se před časem objevil kávový megacloumák.

Jak silná je nejsilnější káva světa?

Dát si ranní kávu je rituál, který mnohý z nás potřebuje k tomu, aby se vůbec „nastartoval“ k běžnému dennímu fungování. Jenže dát si kávu 80x silnější než běžné presso, to je přece jen silná káva.

Roku 1820 objevil vratislavský chemik Friedlib Ferdinand Runge v kávě alkaloid, který byl později nazván kofein, a popsal jeho účinky na lidský organismus. Kofein je farmakologicky nejvýznamnější látkou v kávě. Vstřebává se v tenkém střevě a distribuuje se celkem rovnoměrně ve všech orgánech a tělesných tekutinách. Nejvyšší koncentrace kofeinu je v těle dosaženo asi 30 minut po požití kávy. Káva je prakticky netoxická, za smrtelnou dávku se považuje až dávka kolem 10 g kofeinu, což odpovídá 100–200 šálkům,“ píší Veronika Petriková a Jiří Patočka ve Vojenských zdravotnických listech. Důležitá je zmínka právě o toxicitě kávy, neboť u protinožců se prodává nejsilnější káva světa.

Nakopavák, nebo megacloumák?

Našinec by její originální název „asskicker“ přeložil asi jako „nakopávák“ nebo „megacloumák“. Zatím se servíruje na jediném místě planety, v australské restauraci Viscous Coffee v Adelaide. Podle tvrzení tamních restauratérů by jeden šálek měl zajistit osmnáctihodinové nabuzení.

Složení a výroba není příliš složitá, ale rozhodně je zdlouhavá. Celkem by jeden „šálek“ měl obsahovat nejen čtyři espresa, ale i osm ledových kostek. Ne ovšem vyrobených z vody, nýbrž ze 48 hodin překapávané kávy. Třešničkou na dortu je 120 mililitrů deset dnů překapávané kávy.

Normální espresso, tak jak ho definuje US Departement of Agriculture, v sobě zahrnuje 63 miligramů kofeinu a dávka kávy váží 5 gramů. Kofein byl používán jako jed a mnohé rostliny se jím brání, ne náhodou byl používán i jako přírodní pesticid. Káva, respektive kofeinové nápoje jsou nejrozšířenější rekreační drogou na světě „Náhlé přerušení konzumu kávy může u osob zvyklých pít silnou kávu vést k abstinenčním příznakům, kupř. podrážděnosti, neklidu, třesu, únavě a silným bolestem hlavy. Káva působí přímo na srdce a cévy,“ dodávají Petriková a Patočka.

US Food and Drug Administration, úřad, který udává tón v otázkách, co je a co není lidským organismem zvládnutelné, zveřejnil údaj, že 400 miligramů kofeinu by nemělo na člověku zanechat negativní následky. Jak je na tom adelaidský speciál? Horní hranice se pohybuje kolem 120 miligramů, což je hluboko pod udávanou hranicí nebezpečnosti. Majitel Viscous Coffee Steve Bennington tvrdí, že pro ideální účinek by se pití jeho megacloumáku mělo rozložit v čase po dobu tří až čtyř hodin, což přinese až osmnáctihodinovou bdělost. Když si představíme den jako 24 hodinový cyklus, tak požití australské dobroty zajistí den prakticky bez spánku. Americký National Institute for Health sice publikoval materiál s názvem Pijáci kávy mají nižší riziko úmrtí (v materiálu se odkazuje na pozitivní zdravotní účinky pití kávy), ale článek vyšel v době, kdy ještě nebyl na světě „asskicker“.

Kofein je jed a otrava kofeinem se projevuje následujícími příznaky: „Pocity úzkosti, zrychlením pulsu, neklidem, nespavostí, bolestmi hlavy, závratěmi. Mohou se objevit i přeludy a halucinace, trvalé nucení na močení. Při dlouhodobém požívání většího množství látek s kofeinem vzniká chronická otrava, při které jsou poruchy trávení, nechutenství, nucení na zvracení, trvalý neklid, nesoustředěnost, roztěkanost, nespavost. Časté jsou děsivé sny a stavy úzkosti. Často u akutní otravy bývá třes rukou nebo také celého těla, špatné vidění, záškuby ve svalech…“ píší Petriková a Patočka.

To je dobré si zapamatovat, kdybyste se vypravili zvýšit tržbu ve Viscous Caffee a „nějak vám to kafe nesedlo". Zvláště sváteční kávoví pijáci by měli být obezřetní. Ale silnějšího bušení srdce se nelekejte. To by při téhle dávce mělo být normální.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom