Mount Everest je zase o něco vyšší a znovu se otevírá horolezcům

Až 300 lidí by se mohlo letos pokusit zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest vysokou 8 849 metrů. Lezecká sezona začíná v dubnu, podmínkou bude týdenní karanténa a negativní test na koronavirus.

Podle nepálského ministerstva turistiky se během poslední předpandemické sezony v roce 2019 na nejvyšší horu světa vypravilo 381 horolezců. Na rozhodnutí otevřít zemi horolezcům s napětím čekali nadšenci z celého světa. Například kalifornský vůdce Lukas Furtenbach podle CNN povede letos v Nepálu v pěti týmech 22 horolezců včetně jednoho výstupu na Mount Everest.

Nejde ale jen o Everest – na území Nepálu se zcela nebo částečně nachází osm ze 14 nejvyšších hor světa a poplatky za povolení představují každoročně pro nepálskou ekonomiku příjem několika milionů dolarů.

Mount Everest byl stejně jako celý himálajský region uzavřen v březnu 2020, důvodem byla přísná opatření proti šíření koronaviru. V Nepálu se nakazilo přes čtvrt milionu lidí, více než 3 000 jich nemoci COVID-19 podlehlo.

Jak vysoký je Mount Everest?

Pokud vás zarazilo, že v článku uvádíme, že nejvyšší hora světa je vysoká 8 849 metrů – a vy si ze školy pamatujete, že to má být o metr méně – nejde o omyl. V prosinci 2020 se Čína a Nepál, na jejichž hranici se Mount Everest nachází, dohodly na nové výšce 8848,86 metru. Obě strany to oznámily při oficiální návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v nepálské metropoli Káthmándú.

Jde o důležitou dohodu – Čína totiž dosud uváděla na základě svých starších měření výšku hory 8844,43 metru s tím, že nezapočítávala výšku sněhu na vrcholu Everestu. Naproti tomu Nepál sněhovou pokrývku do měření zahrnoval.

Mount Everest vznikl v důsledku kolize indické a euroasijské tektonické desky před 50–60 miliony lety a stále roste rychlostí přibližně půl metru za 100 let.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora