České filmové výlety: Vesničko má středisková a okolí Křečovic
Vesnička má středisková se stala kultovním filmem. Místo jejího natáčení se nicméně moc neproslavilo.
Úplně obyčejná vesnička
Film Vesničko má středisková vyniká mimo jiné v tom, že si v něm každý najde nějaký lidský archetyp, který osobně zná. Život v něm plyne tak nějak předvídatelně (což krásně ztělesňují místní doktor a hrobník), objeví se nevěra, která je v naší společnosti poměrně běžná (byť se o tom nahlas nemluví), a vidle neobyčejnosti hází do příběhu mírně retardovaný Otík.
Filmový štáb si snad nemohl najít klasičtější obec, než jsou středočeské Křečovice nedaleko slapské přehrady. Ačkoliv se tu dají bez problému najít místa slavných scén, natáčení Křečovicím (na rozdíl od Hoštic, kde vznikala série Slunce, seno) nepřineslo prakticky žádnou popularitu. Je však otázkou, zda po ní místní obyvatelé vůbec toužili. Po událostech ze 40. let jim možná vůbec nevadí, že je v obci takový klid.
Další filmové výlety: Slavnosti sněženek, Ať žijí duchové, Slunce, seno..., Pyšná princezna
Křečovice - jejím okolím se kochal doktor Skružný v proslulém filmu Vesničko má středisková
Jak vymazat obec z mapy
Ve válečném roce 1943 se ve středních Čechách rozšiřovaly vojenské prostory a cvičiště pro potřeby německé armády. Nebylo v zájmu Říše, aby se okolo „motali“ místní obyvatelé, kteří by mimo jiné mohli sloužit jako protivníkovi špioni. „Dne 14. března 1942 byla vydána první vyhláška o vystěhování. V první etapě bylo možno si vzít nějaký svůj majetek. V dalších etapách už dobytek, koně, píce, obilí a stroje zůstávají SS hofu. Tento majetek je označen symbolem SS. Koně vypálením na kopytech, stroje barvou. Ve třetí vysidlovací vyhlášce byla doložka, že někteří občané mohou zůstat jako zemědělští dělníci a živnostníci. Těm, kteří zůstali, byl jejich majetek vyvlastněn a většinou stejně nezůstali ve svém domě ani v obci svého bydliště. Křečovicko bylo vystěhováno do 31. prosince 1943. Jednotlivé vesnice de facto přestávaly právně existovat,“ píše se v historii Křečovic, které se po válce naštěstí dokázaly probrat zpátky k životu.
To není země, to je zahrádka
Vraťme se ale k tomu, čím se mohl doktor Karel Skružný, kterého hrál nenapodobitelný Rudolf Hrušínský, v bezprostředním okolí vesnice kochat. Hned za obcí je přírodní památka Křečovický potok, což je meandrující tok s důležitou flórou a faunou. Význam má zejména pro odborníky na řasy, neboť právě zde byly popsány nové druhy. Vydáte-li se po červené značce jižním směrem, dorazíte po čtyřech kilometrech k rozhledně s něžným jménem Drahoušek. Nenechte se zmást jménem, jde o 48 metrů vysokou betonovou věž, a abyste se dostali nahoru, musíte vyšlapat 167 kovových schodů tvořících točité schodiště. Ale výhled rozhodně stojí za to. Klasikův citát o tom, že nejde o zemi, ale o zahrádku, je dobré si připomenout právě po výstupu na vrchol rozhledny.
To není země, to je zahrádka. V popředí okáč bojínkový Zdroj: Topi Pigula
Slapské kempy
Pouhých 9 km od Křečovic se u Nové Živohoště nachází celá řada kempů, které vítají své návštěvníky, kteří se rozhodli strávit část své dovolené na Slapech. Místo je poměrně proslulé a poté, co si tu najdete ubytování (od bungalovů po veřejné tábořiště), se můžete přeplavit na druhou stranu Vltavy, kde v Živohošti vede naučná stezka profesora Františka Drtiny. Leč zůstaňme na levém břehu Vltavy, kde se nachází celá řada půvabných vyhlídek. Nejbližší jsou 7,3 km (pěší trasa) vzdálené Psané skály a cestou projdete kolem zámku v Krchlebech (2,5 km).
Byl by hřích nezmínit trapistický klášter Naší Paní nad Vltavou v nedaleké obci Poličany. Jeho stavba tady byla zahájena v roce 2008, ale už o rok dříve fungoval Dům pro hosty. Ten je dodnes otevřen každému, kdo si chce odpočinout od současného shonu a nabízí unikátní příležitost „vypnout“, tedy zcela cíleně se pokusit zbavit pracovního stresu a nabrat síly. Pro někoho to může být ztráta času, ale nejeden vyhořelý manažer ví, že přesně to ve určité době potřeboval.
Klášter trapistek nedaleko Poličan
Na první pohled tak Křečovice možná jsou úplně obyčejnou obcí. Nadzvedneme-li však pokličku historie a rozhlédneme se okolo, ukáže se, že i tady je skryto nejedno zajímavé historické tajemství.