5. června 2019 19:51

Ostrov Langkawi, asijský Mauritius

Při dnešním pohodlném spojení do Kuala Lumpuru nebo Singapuru, je jen otázkou času, kdy mnohem více Čechů a Moravanů objeví tuhle zelenou perlu - Langkawi

Všichni, kdo cestují na Mauritius, protože je to krásný, bezpečný, bezproblémový ostrov, kde za své peníze dostanete spolehlivou službu, kvalitní jídlo a velmi dobré ubytování, může klidně uvažovat o návštěvě malajského ostrova Langkawi.

Svět je plný ostrovů, proč se vydat právě na Langkawi

Na první pohled se svět zdá plný možností. Ale je to jen zdání. Jakmile začnete řešit svou dovolenou, začne se svět smrskávat. Někam neletí spoje právě v době, kdy vy potřebujete. Jinde je špatné počasí. Někde není ubytování, které hledáte. A na jiném místě je vyprodáno, nebo je až příliš draho. Když už si konečně vyberete a začnete hledat recenze, zjistíte, že místo, které jste si vybrali, není úplně takové, jak vypadá na fotkách a nefungují tam služby. Nakonec zjistíte, že je každá rada dobrá. A jedna rada zní, leťte na Langkawi. Tady jsou důvody, proč.

Zelené souostroví

Když se řekne Langkawi, většinou mají lidé na mysli Palau Langkawi, největší ostrov z 99 ostrovů tvořících souostroví Langkawi. Ale jedno z kouzel Langkawi je právě v tom, že je součástí souostroví. Malé ostrůvky v okolí hlavního ostrova vytváří nádhernou kulisu, kterou pozorujete z pláží a kopců hlavního ostrova. Mezi ostrůvky jsou nádherná zákoutí, do kterých můžete na lodi na výlet. Soubor ostrovů a ostrůvků vytváří mikroklima, které velmi pozitivně ovlivňuje počasí na hlavním ostrově. Na ostrovech je dostatek vláhy po celý rok a díky tomu je Langkawi nádherně zeleným ostrovem. Mlžné pralesy, smaragdová jezera ve vnitrozemí, bílé (ale i černé) pláže, mangovníkové háje, kopcovitá krajina a typická asijská zelená políčka.

Nádherné pláže

Hlavní důvod, proč se na Langkawi vydat, je dovolená u moře. Krásné, dlouhé, písčité pláže. Tyrkysové moře, palmové háje. Pohodový servis a vynikající kuchyně. Naprosté bezpečí a velmi laskaví a milí lidé.

První Geopark v jihovýchodní Asii

V červnu 2007 bylo souostroví Langkawi vyhlášeno prvním Geoparkem v jihovýchodní Asii. Důvodem byla skutečnost, že na velmi malé ploše najdete velmi rozmanitou ukázku geologického vývoje celé oblasti. Souostroví bylo vytvořeno zvláštní kombinací vulkanické činnosti a tektonické činnosti, navíc spojené s mořskou erozí. Mnohé skalní útvary ukazují na jednotlivé vlivy a pro geology je to přímo ráj. Obrovská rozmanitost, napěchovaná na malém prostoru. I běžný návštěvník může obdivovat jeskyně, skalní a pískovcové útvary, i divoká skalnatá pobřeží malých ostrůvků.

Ztracen v mangovníkových lesích

Už jsem se párkrát v životě ztratil. Když jsem se ztratil v polích s cukrovou třtinou na Mauritiu, byla to sranda. Bylo jasné, že dřív nebo později musím najít konec pole. Když jsem se ale ztratil v buši v Zimbabwe, už to tak veselé nebylo. Najednou jste součástí potravinového řetězce a to vám zrovna sebevědomí nedodá. A právě na Langkawi jsem se ztratil v mangovníkovém háji. Půjčil jsem si kajak a vyrazil.

Průvodce jsem odmítl, vždyť jsem přece zkušený cestovatel, a vyjíždím jen tak na chvilku. Po pár zatáčkách a několika zastaveních na focení jsem najednou nevěděl kudy kam. Pamatoval jsem si, kde bylo slunce, když jsem vyplouval, tak jsem se otočil a věřil, že tam někde musí být konec háje. Jenže to bylo něco jiného, než cukrová třtina a cesty v ní. Tady najednou cesta končila nebo vás odklonila jinam. Vymotal jsem se asi po třech hodinách, docela vysílený. Když jsem vracel člun, nedal jsem na sobě nic znát. Viděl jsem ale spoustu ryb, krabů, mořských orlů a varanů. Krása. Jen raději s průvodcem.

Na kole kolem dokola

Ostrov je naprosto bezpečný a jedna z velmi dobrých možností, jak ho poznat, je půjčit si kolo a vydat se kolem dokola. Na pobřeží je ostrov velmi moderní. Jenže když vjedete do vnitrozemí, narazíte na vesnice plné dřevěných domů, obklopených rustikální krásou staré Asie. Buvoly po břicho ponoření v blátě, zemědělci sázející rýži v zaplavených polích, rodina obědvající uprostřed polí ve stínu malé dřevěné boudy. A na mnoha místech pobřeží narazíte i na rybářské vesnice, kde můžete zažít návrat rybářů s jejich úlovkem. Zajedete si na skvělé lívance s odpoledním čajem v pouličních stáncích.

Deštný (mlžný) prales

Na tolika místech na světě vám budou tvrdit, že jejich deštný prales je jedním z nejstarších. Popravdě řečeno, pokud nejste specialista na pralesy, je vám úplně jedno, zda ten, do kterého vstupujete je 1 milion let starý, nebo jen 800 tisíc let. Podstatné je, jaký zážitek vás čeká, když do pralesa vstoupíte. A tady bych byl na Langkawi opatrný. Musíte velmi pečlivě vybírat pořadatele svého treku do pralesa. Ptejte se nejen na trasu, ale hlavně na to, kolik lidí se v té oblasti bude pohybovat. Když nevyberete správně, může se vám stát, že budete mít pocit, že jste v botanické zahradě v den otevřených dveří, kdy je vstupné zdarma. Jinak je deštný prales na Langkawi na trek jako dělaný.

Sky Bridge Langkawi

Každý cíl světové turistiky touží mít něco unikátního, něco, co každý návštěvník bude chtít vidět, zažít, navštívit. Na Langkawi postavili v roce 2004 most pro pěší, zavěšený na pylonu vysokém 82 metrů. Most visí nad nádhernou krajinou deštěného pralesa a procházka po něm vás vynese do nebe. Délka mostu je pouhých 125 metrů. Mohlo by se to zdát málo, ale když jste v té nepředstavitelné výšce a most se s vámi pohupuje a zem pod vámi se zdá nekonečně daleko, nepřipadá vám 125 metrů vůbec krátkých. Text: Jan Papež, Marco Polo

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-945167604');

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský