Krym se posouvá k Rusku. „Není to vtip,“ říká ruský vědec Ipatov
Zní to jako vtip. Krym se prý sune ke své ruské „matěri“. Sám.
Když v roce 1912 zveřejnil německý meteorolog a geofyzik Alfredem Wegener teorii vysvětlující vznik kontinentů rozpadem původního superkontinentu Pangea, byla to ve vědeckém světě událost. Najednou je jasné, proč Afrika krásně zapadá do Evropy a jak je možné, že se stejné geologické vrstvy i fosilie nacházejí na různých kontinentech.
Může za to tektonika
Jak je možné, že se dávno vyhynulí mořští živočichové nacházejí vysoko v Himálaji a proč se kontinenty pohybují, narážejí do sebe a „vrásní a vrství“ pohoří. Teorie tektonických desek se stala trvale platnou a pohyb zemských desek se ve vzdělané společnosti nezpochybňuje.
Poloostrov Krym se díky pohybu tektonických desek přibližuje k Rusku. Na vědecké konferenci v Moskvě to dnes řekl šéf Ústavu aplikované astronomie Ruské akademie věd Alexandr Ipatov. Vědci z tohoto ústavu se podle něj problematikou zabývají od roku 2014, kdy Rusko poloostrov Krym anektovalo. Podle měření se Krym přibližuje rychlostí 2,9 milimetru za rok.
"Po připojení Krymu k Rusku jsme se pokusili odpovědět na otázku, kam Krym směřuje. Zjistili jsme, že se přibližuje k Rusku," uvedl Ipatov. "Skutečně nejde o vtip, i když to tak může vypadat. Krym se posouvá směrem k severovýchodu," dodal.
Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov na jaře 2014 po spěšně zorganizovaném referendu. Začlenění Krymu do Ruské federace drtivá většina států neuznala. Co ale v informaci, která se dostala do médií chybí, je, jaká tektonická deska se vlastně směrem k Rusku pohybuje. Podíváme-li se mapy vydané ukrajinským geologickým institutem, tak zjistíme, že zdejší geologická historie se začala formovat před 3,8 miliardami let.
Ipatov zaujal média i na konci srpna, kdy vyvrátil hypotézu, že záhadné signály vysílané z vesmíru pocházejí od mimozemšťanů. Zdrojem signálů byla podle astronomů ve skutečnosti stará vojenská družice ze sovětských dob.
ČTK a red.