Největší město světa připomíná film Počátek. Je větší než celá Česká republika, počtu obyvatel se těžko věří

Čínské město Čchung-čching, které rozlohou své administrativní oblasti překonává celou Českou republiku, nepředstavuje jen statistický extrém, ale také místo, které vystaví testu i ty nejschopnější navigátory.

Když se řekne největší město světa, většině lidí se vybaví Tokio, Šanghaj nebo New York. Jenže město s největší rozlohou administrativní oblasti (a také s jedním z největších počtů obyvatel) se jmenuje Čchung-čching.

Čtěte také: Podívejte se, jak se staví obří most. Pomůže obejít vesnici a serpentiny u Žatce

Pokud jste o jeho existenci ještě nikdy neslyšeli, nebudete v tom určitě sami. Tato čínská megametropole leží na soutoku řek Jang-c’-ťiang a Ťia-ling a zabírá plochu přes 82 000 km². To je o cca 3000 km² víc, než má celá Česká republika. Ve správních hranicích tu žije přes 32 milionů lidí. Samotná urbanizovaná oblast je ale samozřejmě o dost menší. I tak nicméně jde o metropoli, která nemá ve světě obdoby, protože existuje v prostoru, který připomíná výplod surrealistického umělce.

Pochopíte ho jen ve třech rozměrech

Britský novinář a kritik architektury Oliver Wainwright, který Čchung-čching navštívil, po návratu trefně poznamenal, že mu „cesta městem připomínala kombinaci filmu Počátek a hry Člověče, nezlob se.“ Stejně jako mnoho dalších turistů ho fascinoval způsob, jakým se město rozkládá po příkrých svazích a vertikálních údolích. Silnice se tu klikatí dvacet pater nad zemí a metro projíždí skrz osmé patro obytné budovy. „To, co jsem považoval za přízemí, byl ve skutečnosti střešní ochoz kancelářské budovy, která klesala dalších třicet pater do údolí,“ popsal Wainwright pro Guardian.

Navigace podle mapy je v Čchung-čchingu prakticky za hranicí nemožného. Místo, kam se chcete dostat, sice může být jen o dvě ulice dál, ale ve skutečnosti se tam dostanete za dvě hodiny, protože musíte použít kombinaci výtahů, lávek, schodišť a tunelů. Není divu, že je město hitem na sociálních sítích – obzvlášť už zmíněná stanice metra Liziba, která se nachází uprostřed paneláku.

Historie města je úžasná, sahá dokonce tři tisíce let do minulosti. Dříve sloužilo jako významný říční přístav a během druhé světové války dokonce bylo dočasným hlavním městem Číny. Jeho dnešní podoba je ale především výsledkem rychlého rozvoje po roce 1997, kdy se město vyčlenilo z provincie S’-čchuan a získalo status přímo spravovaného města, podobně jako Peking nebo Šanghaj.

Zdroj: The Guardian, OurChinaStory.com, China Highlights.

Video, které jste mohli minout: Zbytečné oběti Černobylu: Nedostatek informací zabil v elektrárně desítky lidí

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom