19. února 2018 13:00

Krokodýl kubánský přežil Castra, možná ale vymře kvůli hurikánům

Hurikány likvidují nejen lidská obydlí, ale ohrožují i některé živočišné druhy včetně vzácného krokodýla kubánského.

V odlehlých močálech kubánského poloostrova Zapata se vyskytuje zástupce plazů, kteří se vyvinuli před více jak 135 miliony lety – krokodýl kubánský (Crocodylus rhombifer). Pro tyto krokodýly jsou dnes hurikány větší hrozbou, než tomu kdy bylo kdykoliv jindy za jejich dlouhé existence. Podle Červeného seznamu ohrožených druhů (IUCN Red list) je přitom krokodýl kubánký kriticky ohroženým druhem.

Když hurikány ničí vejce

Hlavní slabinou krokodýlů jsou jejich vejce. Největším problémem způsobeným hurikány je vzedmutá hladina vod a tím zničená vegetace. Když k tomu dojde v období rozmnožování krokodýlů, vejce neodolají záplavám a hnízda s vejci zaplaví voda, takže nemůže dojít k výměně plynů skrze skořápku a úmrtnost zárodků je pak vysoká. Pokud je hnízdo zaplaveno déle jak hodinu, vývoj se zastaví, výměna plynů neprobíhá a embryo, které má nedostatek kyslíku, umírá.

Zapatské močály jsou spolu s nedalekým Mládežnickým ostrovem posledním přirozeným prostředím, kde krokodýli kubánští žijí ve volné přírodě. Celkově mají obě tato území rozlohu 650 km čtverečních a jde tak o nejmenší krokodýlí areál na Zemi.

Tamní močály bývaly zasaženy hurikánem zhruba jednou za 50 let, ale během posledních 20–30 let zde hurikán udeří každé čtyři roky. Vzhledem k tomu, že se krokodýl kubánský dožívá více jak sto let, mohou být některá z jeho mláďat vystavena až 25 hurikánům za život.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom