Rusové zveřejnili detaily o Hitlerově konci. Měl ho zastřelit komorník
Oficiálně spáchal Adolf Hitler 30. dubna 1945 ve svém bunkru v Berlíně sebevraždu. Přesné okolnosti jeho smrti ale zůstávají i desítky let po skončení druhé světové války natolik zahaleny tajemstvím, že daly vzniknout mnoha konspiračním teoriím včetně té o zázračném útěku vůdce třetí říše z Berlína. Významnou roli v tom sehráli Sověti, kteří veškeré důkazy odvezli do Moskvy a zapečetili v archivech.
Podle historiky běžně přijímané verze událostí se Hitler a jeho žena Eva Braunová otrávili kyanidem, přičemž Hitler se poté střelil do hlavy. Personál bunkru obě těla vynesl na zahradu kancléřství, umístil je do kráteru po dopadu bomby, polil benzínem a zapálil. Zuhelnatělé ostatky byly uloženy v plátěném pytli a zaházeny hlínou. Tělo Adolfa Hitlera po válce už nikdo neviděl, Moskva pokaždé ukázala jen část jeho chrupu.
Dokumenty zpochybňují Hitlerovu sebevraždu
Z dokumentů zveřejněných ruskou tajnou službou FSB 80 let po pádu Berlína nicméně vyplývá, že se vše mohlo odehrát trochu jinak. Zveřejněné materiály potvrzují svědectví generálporučíka německé policie Hanse Rattenhubera, podle něhož měl Hitlera v soukromém apartmá zastřelit jeho osobní komorník SS-Sturmbannführer Heinz Linge. Zbraň, která vypálila poslední a možná i smrtící výstřel, by tak nevedla Hitlerova ruka, ale ruka jednoho ze dvou lidí, kteří k němu měli nejblíž. Tím druhým byl osobní adjutant SS-Sturmbannführer Otto Günsche.
„Protože kvůli mnoha injekcím, které denně po dlouhou dobu dostával, nevěřil účinku jedu, nařídil Hitler Lingemu, aby ho, až si vezme jed, zastřelil. Linge ho zastřelil,“ vypověděl Rattenhuber, který byl jako šéf Říšské bezpečnostní služby odpovědný za Hitlerovu bezpečnost. Jeho tvrzení kolovalo na západě už v dobách studené války, mělo ale punc sovětské dezinformace. Bylo totiž v příkrém rozporu s tím, co výpovědí Lingeho, který trval na vůdcově sebevraždě. „Oklamaný“ Hitler se podle svého komorníka měl zabít, protože se „obával, že bude při pokusu o útěk z Berlína chycen“.
Přečtěte si také: Rozšafný Hitler: Záběry ukazují tančícího a smějícího se vůdce nacistů
Všichni tři muži, tedy Rattenhuber, Linge i Günsche, padli po kapitulaci Berlína do sovětských rukou, a přestože obsah jejich výslechů je už dlouho znám, nebylo dosud možné původní dokumentaci pořízenou vyšetřovateli sovětské vojenské kontrarozvědky Směrš nezávisle prostudovat. Na konci dubna 2025 ale ruská FSB zveřejnila digitalizovanou výpověď Lingeho a další dokumenty a znovu ukázala fragmenty čelisti a zubů údajně patřících Hitlerovi.
Co měl Hitler na sobě?
Linge měl být prvním, kdo vstoupil do Hitlerova apartmá v podzemním bunkru poté, co vůdce třetí říše spáchal sebevraždu. Sovětům nejprve řekl, že byl Hitler už mrtvý – kromě požití kyanidu se měl také sám zastřelit. Původně uvedl, že do místnosti vstoupil až poté, co uslyšel výstřel. Po převozu do Moskvy ale 30. prosince 1945 prohlásil, že žádný výstřel neslyšel, pouze cítil střelný prach.
Linge také detailně popsal oblečení, které měli Hitler a Eva Braunová na sobě. „V okamžiku sebevraždy měl Hitler na sobě bílou košili s bílým límečkem a černou vestu, šedé dvouřadé sako od uniformy z jemného gabardénu, černé kalhoty z jemného gabardénu, tenké černé ponožky a černé kožené polobotky. Jeho žena měla na sobě jemné hedvábné šaty, velmi tenké hedvábné punčochy a boty na klínovém podpatku zřejmě italské výroby,“ uvedl Linge.
Tajemství Hitlerova útěku
O smrti Adolfa Hitlera pojednává zpráva britských zpravodajských služeb sepsaná majorem Hughem Trevor-Roperem, profesorem středověkých dějin, který za války dešifroval německé zprávy. Trevor-Roper ale neměl možnost Rattenhubera, Lingeho ani Günsche vyslechnout. Neprůkazné závěry sovětských vyšetřovatelů i neprostupná clona, která za studené války oddělovala sféru sovětského vlivu od demokratického západu, vyvolaly sérii dohadů o domnělém osudu Adolfa Hitlera.
Podle jedné teorie byl zabit Hitlerův dvojník a sám Hitler tajným tunelem prchnul na letiště Tempelhof, které Sověti obsadili až 28. dubna 1945. Odsud měl odletět do Dánska, nastoupit na ponorku a přesunout se do Jižní Ameriky. Linge ale existenci dvojníka popřel, do Hitlerova apartmá navíc vedly jen jedny dveře.
Sovětský svaz mlží
V roce 1968, tedy 23 let po ohlášení Hitlerovy smrti v německém rozhlase, Sovětský svaz přiznal, že po celou tu dobu měl jeho ostatky. Rusové je spolu s ostatky Evy Braunové měli vyzvednout poblíž Hitlerova bunkru hned v květnu 1945. Tvrdili, že při pitvě provedené v utajení se potvrdila shoda mezi čelistí a Hitlerovými zubařskými záznamy. A ve fragmentu lebky byl průstřel, což potvrdilo jako příčinu smrti sebevraždu.
Toto oznámení Rusů na další desítky let ukončilo spekulace o tom, jestli mohl Hitler válku přežít. Téma se ale znovu otevřelo v roce 2009, když američtí patologové z univerzity v Connecticutu provedli testy DNA z fragmentu lebky, který měli Rusové. Výsledky byly šokující – lebka patřila neznámé ženě ve věku 20-40 let, což vrhlo pochybnosti na to, jestli něco z ostatků, které Rusové mají, vůbec patří Hitlerovi. Rusové následně odmítli komukoliv poskytnout k těmto ostatkům přístup.
Američané Hitlerově smrti nevěřili
V roce 2014 bylo zpřístupněno přes 700 stran tajných dokumentů FBI, ze kterých vyplývá, že americká vláda pátrala po místě pobytu Adolfa Hitlera ještě mnoho let po pádu třetí říše. Nechala dokonce vypracovat pravděpodobnou podobu zestárlého Hitlera.
Mohlo by vás také zajímat: Z Hitlerova těla nezbylo vůbec nic. Kniha odhaluje okolnosti vůdcovy smrti, zemřel před 80 lety
A zapojily se i ozbrojené síly. V roce 1946 vyslalo americké námořnictvo k Antarktidě vojenskou expedici, která zřejmě měla prověřit možnou existenci tajné nacistické základny, v níž by mohl Hitler najít úkryt. Přestože oficiálně bylo cílem operace Highjump vybudovat antarktickou základnu Malá Amerika IV, množství nasazených sil – 4700 mužů a 13 válečných lodí včetně jedné letadlové – dává tušit, že Američané nechtěli ponechat nic náhodě.
Zdroj: The Sun, Daily Mail
Video, které jste mohli minout: Hitler nefungoval bez spousty drog. Kokain a heroin byly jen špičkou obrovského ledovce