Hitler mohl z Berlína utéct – z metra vedl tajný tunel na letiště, odkud startovalo ještě 10 letadel
Jak mohl vypadat Hitlerův útěk z obleženého Berlína? Nejprve tunelem na letiště Tempelhof, odsud letadlem do Dánska a pak ponorkou do Argentiny.
Prominentní nacisté těsně před koncem války utíkali z Berlína a Adolf Hitler mohl být mezi nimi. Den po Hitlerových narozeninách 21. dubna 1945 totiž odletělo z obleženého města deset letadel, některá naložená diktátorovými osobními věcmi. Aby se dostal na svobodu, stačilo Hitlerovi ujít čtyři kilometry podzemní dráhou do dnešní stanice Platz der Luftbrücke, odkud vedl tajný tunel na nedaleké letiště Tempelhof. To Sověti obsadili až 28. dubna 1945. Vyplývá to z analýzy odtajněných dokumentů FBI.
V roce 2014 bylo nařízením zpřístupněno přes 700 stran tajných dokumentů FBI, ze kterých vyplývá, že americká vláda pátrala po místě pobytu Adolfa Hitlera ještě mnoho let po jeho údajné smrti. Konspirační teorie zpochybňující sebevraždu diktátora a jeho novomanželky Evy Braunové ze 30. dubna 1945 tak dostaly nový rozměr.
Útěk letadlem
Jak vypadaly poslední dny třetí říše? V den svých narozenin 20. dubna 1945 se Adolf Hitler naposledy objevil na veřejnosti – deset dní před svojí údajnou sebevraždou. Ještě 28. dubna 1945 Hitlerova oblíbená zkušební pilotka Hanna Reitschová odvezla malým letadlem Arado Ar 96 z obleženého Berlína nového velitele Luftwaffe generála Roberta von Greima. O dva dny později 30. dubna měl ve svém bunkru podle oficiálních tvrzení Hitler spáchat sebevraždu. Nejsou pro to ale žádné důkazy.
Hon na Hitlera (2) [video p366661] Zdroj: redakce Prima Zoom
Kontradmirál Karl-Jesko von Puttkamer, který byl Hitlerovým námořním pobočníkem, říká: „Opustili jsme Berlín brzy ráno 21. dubna. Já jsem odletěl z letiště Berlín-Staaken, ostatní z Tempelhofu. Bylo to asi osm nebo deset letadel.“ Jde o přepis výslechu zaznamenaného v databázi NIAD (Nazi Interrogation Archiv Datenbank) umožňující hledání ve stovce hodin výpovědí osob z Hitlerova okolí, které vyslechl Michael Musmanno, soudce Norimberského tribunálu.
Z dostupných letových záznamů startů z letiště Tempelhof vyplývá, že hned v prvním letadle, které 21. dubna 1945 startovalo, byly Hitlerovy osobní věci. Proč by ale Hitler nechal naložit své věci do letadla, pokud by v něm nebyl nebo pokud by neplánoval, že v něm odletí?
Klíčem je Tempelhof
Letiště Tempelhof leželo uvnitř obranné protitankové linie, kterou nechal Hitler zbudovat kolem celého Berlína. Sověti se letiště zmocnili teprve 28. dubna, čtyři dny nato se nacisté vzdali.
Tempelhof - letiště
Mohl se Hitler na Tempelhof dostat ze svého bunkru? Tak složité to zase nebylo. Nejkratší cesta vedla tunelem metra. Pokud by se mohl Adolf Hitler dostat 21. dubna do jednoho z letadel startujících z Tempelhofu, mohl být v okamžiku dobytí Berlína dávno pryč.
V dubnu 1945 Rusové zničili celý Berlín, ale systém metra zůstal nedotčen. Na 150 km tunelů se změnilo ve válečný nástroj – německé jednotky se mohly volně pohybovat po celém městě přímo pod nohama postupujících Sovětů. Z oblasti bunkru v zahradě bývalého kancléřství vede na Tempelhof linka U6. Dnes to trvá 10 minut, v roce 1945 to byly 3 až 4 hodiny. Vzdálenost čtyř kilometrů totiž bylo potřeba ujít pěšky, navíc přes spadané cihly a kolejnice.
K letišti je to ale od nejbližší stanice (Platz der Luftbrücke – Náměstí leteckého mostu) vzdušnou čarou asi 370 metrů. To by v době stahující se sovětské smyčky nebyla bezpečná cesta. Tým pátrající po okolnostech možného útěku Adolfa Hitlera z Berlína ale našel odpověď – tajný tunel spojující stanici metra s podzemím letiště.
Hon na Hitlera - stanice metra Zdroj: Wikimedia Commons
Letiště Tempelhof bylo dokončeno v roce 1937 a v té době to byla druhá největší budova na světě. Šlo o zcela nezávislý komplex se stovkami místností. V podzemí se nacházela továrna na výrobu letadel, která odsud odlétala rovnou na frontu.
Letiště sehrálo podruhé významnou roli v dějinách Německa v době, kdy Sověti zahájili blokádu Západního Berlína (1948–49). Právě sem ze západního Německa takřka nepřetržitě létala letadla se zásobami. Dnes je letiště mimo provoz a slouží jako rekreační zóna. Stále tu však pod zemí najdeme šest pater tunelů, bunkrů a podzemních chodeb.
Ponorka pro Hitlera
Když už se rýsuje možnost pro Hitlerův letecký útěk z Berlína, jaká by byla jeho cílová stanice? Ve vysoce tajné zprávě FBI tvrdí zdroj, že v Argentině pomáhal šesti vysoce postaveným argentinským důstojníkům ukrývat Adolfa Hitlera po připlutí jeho ponorky. Ta měla přistát u poloostrova Valdés na jihu Argentiny.
ponorka U-534 Zdroj: Wikimedia Commons/volné dílo
Ponorka by byla pro Hitlerovu cestu do Argentiny ideální. Když německé jednotky 5. května 1945 ukončily bojové aktivity proti západním Spojencům a začaly se postupně vzdávat, dostaly všechny německé ponorky rozkaz doplout do nejbližšího přístavu. Většina kapitánů příkaz uposlechla, ale 46 ponorek i nadále operovalo v neznámých místech. Dvě z nich se o tři měsíce později vynořily u břehů Argentiny a vzdaly se.
Mohla některá z nich plout přímo z Evropy? Vposledních dnech války Němci stále kontrolovali sever Německa a Dánsko, kde by mohl Hitler na ponorku přestoupit. Standardní německá ponorka dokázala bez tankování urazit 14 500 km. Z Evropy do Argentiny je to kolem 12 000 km, takže technicky to možné bylo. Otázkou nicméně zůstává, jestli Adolf Hitler tuto možnost využil.