reklama

VIDEO: Americký dron nafilmoval núbijské pyramidy. Záběry jak z hollywoodského trháku!

Pyramidy v Súdánu Foto: Pyramidy v SúdánuFoto: All

Slyšeli jste někdy o obrovských pyramidách v Súdánu?

V súdánské poušti stojí už 3000 let pyramidy. Prastaré stavby jsou na rozdíl od těch egyptských realtivně málo prozkoumané – o jejich dějinách se ví pramálo.

Americký National Geographic se vydal staré núbijské památky prozkoumat: a to, jak jinak, pomocí drona. Filmaři zde pořídili fascinující záběry, které ukazují velikost i majestátnost pyramid, o nichž přitom ví jen málokdo.

Podívejte se na video:


Co jsou núbijské pyramidy?

Jsou ispirované těmi egyptskými. Egypťané sice Núbii nevládli dlouho, ale jejich vliv na tuto zemi byl obrovský. Aby také ne – jejich stavby, kultura i rituály byly o několik úrovní modernější než cokoliv v té době.

"Na třech místech v Núbii bylo celkem vybudováno na téměř 220 pyramid v období několika staletí. Pyramidy sloužily jako hrobky pro krále a královny Napatského a Meroejského království. První núbijské pyramidy byly postaveny na místě zvaném el-Kurru jako pohřební místa pro krále Kaštu a jeho syna Pije a dále pro Pijovy nástupce Šabaku, Šabataku a Tanwetamaniho. Pro jejich královny, z nichž některé prosluly i jako slavné válečnice, bylo vybudováno dalších čtrnáct pyramid. Jedna z těchto bojovných královen Kendaké z Meroe podle legendy odrazila vojska Alexandra Velikého, ve skutečnosti však Alexandr do Núbie nikdy nevpadl."

Temný kraj
TV PROGRAM
DNES V TVHlavní postavy Grimm III Foto:
20.15
DNES V TVDva v tom Foto:
20.15
DNES V TVModrý kód Foto:
20.15
DNES V TVJak se staví sen Foto:
21.30
DNES V TVMyšlenky zločince - 10. řada Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama