reklama

Včera se nad Českem pozoruhodně rozzářila obloha. Co to způsobilo?

ýřez z celooblohového snímku, na kterém je zachycen průlet bolidu EN051115 nad JZ Polskem. Na obrázku bolid letí zprava doleva. Foto: ýřez z celooblohového snímku, na kterém je zachycen průlet bolidu EN051115 nad JZ Polskem. Na obrázku bolid letí zprava doleva.Foto: ´Oddělení meziplanetární hmoty Astronomický ústav AV ČR

Ve čtvrtek rozzářil oblohu na Polskem bolid viditelný i z Česka.

Ve čtvrtek vpodvečer proletěl nad jihozápadním Polskem velmi jasný meteorit, takzvaný bolid, který byl viditelný i z Česka. Bolid zářil na obloze déle než devět sekund a svým jasem se téměř vyrovnal Měsíci v úplňku. Informovali o tom vědci z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.

Úlomek meziplanetární hmoty vlétl do zemské atmosféry rychlostí 22,5 kilometru za sekundu. V důsledku tření se rozžhavil na vysokou teplotu a zanechal za sebou světelnou stopu dlouhou 187 kilometrů. Podívaná dlouhá 9,2 sekundy začala nad jihopolským městem Praszka a skončila ve výšce téměř 42 kilometrů nad zemí poblíž polského Lubinu.

"Z našich výpočtů vyplývá, že tento jasný bolid byl úlomkem meziplanetární hmoty, který se před srážkou se Zemí pohyboval po výstředné dráze mezi drahami planet Venuše a Jupiter," uvedli ondřejovští astronomové Pavel Spurný a Jiří Borovička. Podle nich je nepravděpodobné, že zbytky bolidu dopadly až na zemský povrch.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama