reklama

Může být člověk závislý na opalování jako na drogách? Vědci tvrdí, že ano

Přílišné opalování Foto: Přílišné opalováníFoto: All

Opalování má zřejmě podobné účinky jako drogy, tvrdí studie.

Pravidelným opalováním si lze na slunění vytvořit závislost. Tvrdí to americká studie, kterou otiskl časopis Cell. Vědci totiž zjistili, že u myší vystavovaných pravidelně UV záření, byly ve větší míře produkovány endorfiny, které tlumí bolest a způsobují dobrou náladu. Pokud se hlodavcům podaly léky blokující účinek hormonu, objevily se u nich abstinenční příznaky.

Tým Davida Fishera z Massachusettské všeobecné nemocnice v Bostonu vystavoval zkoumané myši účinkům UV záření po několik týdnů. A to v takové míře, která odpovídá situaci, kdy se člověk se světlou kůží denně přes poledne 20 až 30 minut opaluje na plážích Floridy.

U myší se po týdnu objevila zvýšená hladina beta-endorfinů v krvi a byly odolnější vůči bolesti. Podobně jako heroin nebo morfin se tyto endorfiny vážou na opioidní receptory, čímž snižují vnímání bolesti. Pokud se zkoumaným hlodavcům podaly léky, které účinek "hormonu štěstí" utlumily, dostavily se abstinenční příznaky, jako je například třes.

Článek

Exploze rakoviny

Nová metoda léčby rakoviny přiměje zhoubné buňky k výbuchu

Nanotechnologie společně s chytrými léčivy přináší chemoterapii a radioterapii cílící pouze na nebezpečné buňky.

Myši, u kterých se kvůli genetické změně nevytvořily žádné beta-endorfiny, byly naopak po vystavení UV záření citlivější vůči bolesti a po podání léků nevykazovaly symptomy abstinence. "Je překvapivé, že jsme geneticky naprogramováni, abychom byli závislí na něčem tak nebezpečném, jako je UV záření, které je nejspíš nejrozšířenějším karcinogenem na světě," cituje agentura DPA autora studie Davida Fishera.

Touha po slunečním záření je přitom podmíněna evolucí, domnívají se američtí vědci. Jeho působením se totiž v kůži vytváří vitamin D, který je důležitý pro stavbu kostí.

Jakmile UV záření prostoupí pokožkou, dají se do pohybu nejrůznější mechanismy, buňky vytvoří protein Proopiomelanocortin (POMC). Ten je nezbytný pro tvorbu hormonu, který produkuje melanin, díky němuž pokožka zhnědne. Z proteinu POMC vznikají právě i beta-endofiny, které tlumí bolest.

ČTK

Článek

Ropucha čínská Foto: Thinkstock

S ropuchou na rakovinu! Čínská medicína vrací úder

Na principy tradičního čínského léčení se západní, na ověřitelných důkazech postavená medicína dívá poněkud skrz prsty. Jenže v případě ropušího jedu, s nímž tradiční ...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama