reklama

Lékaři vycvičili psa, aby našel rakovinu. Objeví ji s 88% přesností!

Frankie, pes, který odhalí 88 procent nádorů Foto: Frankie, pes, který odhalí 88 procent nádorůFoto: All

Spousta spíše alternativně uvažujících lékařů už řadu let upozorňuje na to, že psi se k nemocným s rakovinou chovají jinak než ke zdravým lidem. Když se to lékaři pokusili ověřit, nestačili se divit…

Jmenuje se Frankie, je to kříženec vlčáka a vyčenichá rakovinu štítné žlázy s přesností 88 procent! Byl k tomu speciálně vycvičen – lékaři ho naučili, aby z lidské moči dokázal vycítit látky, které se vylučují při této chorobě.

„Zkoumali jste tento fenomén z vědeckého, velmi skeptického hlediska, ale fakta zkrátka jasně ukazují, jaký je potenciál psů ve vyhledávání nádorů,“ popsal Arny Ferrando, který se na výzkumu podílí.

Tato studie vznikla na Arkansas University for Medical Sciences. Pes byl připravován 6 měsíců: vědci ho naučili, aby reagoval v přítomnosti zápachu člověka s rakovinou štítné žlázy. Ze 34 testovaných osob uspěl Frankie ve 30 případech!

„Odhalit a diagnostikovat tuto formu rakoviny může být složité, protože se snažíme přijít na malý počet stop v obrovském množství vzorků," popsal novinářům problém Donald Bodenner, jenž výzkum vede. „Stejně problematické je pro nás lékaře poznat, zda je pacient po operaci zcela bez stop rakoviny…“

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVHluboko v lesích Foto:
22.25
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama