reklama

Budou vojenské stíhačky chránit archeologická naleziště? Je to skoro jisté!

Vzlétající f-16 Foto: Vzlétající f-16Foto: All

Irák chce, aby koaliční letadla chránila archeologické lokality.

Irácká vláda chce, aby mezinárodní letecká koalice, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, ochránila irácké archeologické lokality. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v minulých dnech zveřejnili záběry dokumentující ničení mosulské knihovny a muzea i památek ve starověkém Nimrúdu a Hatře.

Ačkoli likvidace kulturních památek vyvolala kritiku po celém světě, řádění IS to nezastavilo. Irácký ministr pro cestovní ruch a památky Ádil Širšáb dnes řekl novinářům, že koalice by měla rabování památek zabránit. "Nemáme v rukou náš vzdušný prostor, kontrolují ho oni (koalice). Vyzývám mezinárodní společenství a koalici k útokům na teroristy, ať jsou kdekoli," řekl.

Úřady se prý snaží zjistit rozsah škod v Hatře a v provincii Ninive, kde leží Mosul a Nimrúd. "Víme, že IS buldozery ničil v Nimrúdu a Hatře, nevíme ještě, jak velkou část srovnali se zemí," řekl šéf iráckého úřadu pro archeologické památky Kajs Rašíd.

On i ministr Širšáb se domnívají, že by letci zapojení do koaličních letů měli terén monitorovat, zaznamenat přípravu podobných akcí a zabránit jim. Zejména je to prý potřeba v Hatře, která je odlehlá a leží asi 110 kilometrů od Mosulu. "Bylo možné ji monitorovat, proč se to nedělalo?" ptá se Širšáb.

Koalice začala útočit na IS v Iráku loni v srpnu a provedla od té doby asi 2800 náletů.

Irácká armáda a spojenecké milice pokračují v ofenzívě proti IS v Tikrítu. Podle dnešní zprávy se jim podařilo po těžkých bojích obsadit centrum města Daur, které leží jižně od Tikrítu. IS má ale ve městě odstřelovače, kteří na vstupující jednotky útočí. V rukou radikálů zůstává západní část Dauru.

Ofenzíva v Tikrítu je zatím největší irácká akce proti IS a považuje se za přípravu na boj o Mosul. IS obě města obsadil loni v létě.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Choose your Wave Foto:
20:00 21:10
77%
DNES V TVChoose your Wave Foto:
20.00
DNES V TVZa hranice všednosti Foto:
21.10
DNES V TVG. I. Joe 2: Odveta Foto:
20.00
DNES V TVSatan přichází Foto:
22.35
DNES V TVTrans Foto:
22.45
DNES V TVDosavadní život Petra Kraje nečekaně nabere úplně jiný směr, když přijde na spojitost mezi svými rozdělanými případy v Praze a vraždami žen na venkově, které nápadně připomínají tajemnou pověst. Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.35

reklama

\n