Rozhovor: Jak se žije v Nizozemsku?

Už vás někdy napadlo, jaké to asi je, žít v zahraničí? Opravdu odchází většina lidí do ciziny za prací a možností lepšího výdělku? A co všechno takové odstěhování obnáší? Jak moc jsou kultury zemí odlišné a co je v začátcích nejtěžší? Dnes nám bude vyprávět svůj příběh Leona, která žila v Nizozemsku.

Nejprve se nám prosím představ – kdo jsi, kde žiješ, jak dlouho, co děláš…

Mé jméno je Leona, v současné době žiju opět v České republice, přesněji v Jindřichově Hradci. Do CZ jsem se vrátila po dvou letech strávených v Holandsku, o kterém budu následujících pár řádků vyprávět. Předtím, než jsem se rozhodla přesídlit do Holandska, jsem pracovala pro holandskou firmu sídlící v Jindřichově Hradci. Mohlo by se zdát, že jsem do Holandska odešla kvůli práci, ale nebylo tomu tak. Potkala jsem Holanďana, který mi učaroval a můj odchod byl zhruba po roce vztahu na dálku nasnadě.

Kde jsi žila, než ses přestěhovala do Nizozemska?

Z malého městečka v jižních Čechách jsem zamířila do Delftu, univerzitního města ležícím mezi Rotterdamem a Amsterdamem. Nejen studenti se shlukují v Delftu, kterému se přezdívá malý Amsterdam, ale míří tam i cizinci z různých koutů světa. Delftský porcelán, zvaný „delft blauw“, královská rodina pochovaná pod hlavních kostelem, padlý Vilém Oranžský či v minulosti žijící Vermeer… to je jen malý výčet zajímavostí Delftu, města v Jižním Holandsku.

Z jakého důvodu jsi se rozhodla přestěhovat do Nizozemska?

Láska hory přenáší, v mém případě spíš unáší, protože Holandsko je úplná placka. Jiný důvod jsem pro svůj přesun do Netherlandu neměla. V minulosti mne nikdy nenapadlo, že bych zrovna do Holandska zamířila. Ale člověk míní a život mění.

Jaké byly tvé první dojmy?

První dojmy jsou první dojmy. Čtyři roky jsem pracovala pod holandským šéfem, o Holandsku jsem toho hodně slyšela a první návštěva mne nikterak nepřekvapila. Snad jen utvrdila v tom, že Holanďani opravdu jezdí všude na kole a že holandské kytky jsou opravdu krásné.

Co bylo v začátcích nejtěžší?

Studovala jsem střední školu v Rakousku, následně germanistiku v Brně a angličtinu používala denně po x let v práci. A právě z toho důvodu bylo pro mne nejtěžší pochopit, proč museli Holanďani spojit tyto dva jazyky a k tomu si upravit výslovnost. To si nemohli vybrat jeden z těchto jazyků? Nakonec to dopadlo tak, že jsem odpovídala na holandštinu anglicky, protože jsem si rozhodla zachovat svou tvář. Ale aspoň pasivní znalost holandštiny si mohu připsat k dobru. A lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem za dva roky neřekla holandsky nic. Pár výrazů, jako například shit happens alias poep gebeurt (pup chbeRt), nikdy nezapomenu.

Co tě naopak nejvíc pobavilo/překvapilo?

V České republice je úplně normální mít auto. Která rodina nevlastní minimálně jedno? Upřímně jsem si ze začátku myslela, že si přítel dělá srandu z toho, že mne vyzvedne na letišti vlakem. Ale srandu si nedělal. Kolo je top. A ne ledajaké kolo.

Můj největší parťák bylo kolo, které stálo 40 EUR, brzdila jsem dozadu a přehazovačka? Na co?!! Ach, ty růžové gripy na řídítkách a rez pokrývající jeho atletické tělo…. byla to láska na první pohled! A ono, máknout si bez přehazovačky proti větru, a to v posedu stará radová, to není nikdy na škodu!

Jsou v kultuře nějaké zvláštní zvyklosti, které jsou pro místní normální, ale ty je se svými českými kořeny nemůžeš pochopit?

Nevím, jestli je to českými kořeny nebo mojí náturou… Myslím, že se lidé nerozlišují podle národnosti, ale podle toho, jací jsou. Z mého pohledu si ale dokáží užívat více života, rádi si najdou čas posedět s přáteli, zajít si na oběd či drink. Jsou v globálu družnější, neradi sedí doma a popíjejí pivo, ale jak jsem řekla, asi je to spíš o lidech než o tom, odkud lidi pocházejí.

Soudržnost rodiny v Holandsku ale chybí. Vztahy jsou tam celkově tak trochu povrchní. Možná je to způsobeno i tím, že většina žen jde po třech měsících mateřské do práce a miminko vychovávají vlastně cizí ženy v jeslích. Nebo je to snad rys holandské nátury? Svůj názor si musí vytvořit každý sám.

Převzala jsi nějaké kulturní zvyky, o kterých sis myslela, že nikdy nepřevezmeš?

Jedna z věcí, na kterou nikdy nezapomenu, je gesto, kterým se v Holandsku vyjadřuje, že člověku chutná. V česku to lidé dělají, když neslyší. Otevřenou dlaň přiloží k uchu a poslouchají. Otevřená dlaň u ucha, pohybující se dopředu a dozadu, ale znamená MŇAM. Při návštěvě v Čechách takhle pochválil přítel babičce buchtu a děda na něj koukal a povídá: „on neslyší?“

Teplý oběd a studená večeře? S tímto českých zažitým stereotypem si v Holandsku ani neškrtnete. Oběd je nejčastěji chleba s nějakým odporným majonézovým salátem a večeře je pozdě a teplá. A tím se dostávám k typické holandské postavě. Štíhlé nohy a pupík. Štíhlé nohy versus jízda na kole a břicho následek stereotypu stravování? Možná a možná jsou to jenom geny a pivo.

Jak se k tobě chovají místní? Je snadné vytvořit si v místě nové přátele?

Místňáci jsou milí, otevření lidé. Cizinci jsou v Holandsku častí, a proto jsem neměla s přijetím nejmenší problém. Jen je důležité dát si pozor na to, že to, co je slíbené, neznamená, že se splní. Holandské ANO je odpověď na vše a rozhodně tím nestvrzují to, že se slíbená věc uskuteční. Je to pro ně slušnost a tím to končí. Občanská povinnost splněna a daný slib zapomenut.

Cítíš se v Nizozemsku jako doma? Jak dlouho to trvalo, než ses tam přestala cítit jako na návštěvě?

V Nizozemsku již nežiji, jsem zpátky v Jižních Čechách. Ale netroufám si říct na jak dlouho. Domov dělá hlavně to, s kým v dané zemi jste. Já jsem tam byla se svým přítelem a domov jsme si vytvořili. Pro návrat do CZ jsem se rozhodla hlavně kvůli své rodině. Kam mne v budoucnu zavane vítr, to se v teprve ukáže.

Co je lepší na žití v Nizozemsku než v ČR?

Pivo, pláž, písečné duny, bitterballen (masové kuličky, pozn. red.).

Co je lepší na žití v ČR než v Nizozemsku?

Rozmanitost přírody, prostor.

Jak je živobytí v Nizozemsku cenově náročné?

Spousta Čechů si stěžuje na to, jak to v naší republice chodí. Všem, kteří si stěžují, bych ráda řekla to, že je dobré žít někde jinde a pak teprve srovnávat. Nejen bydlení, veškeré poplatky s bydlením spojené, ale hlavně zdravotní pojištění a zdravotní péče samotná, mne v Holandsku upřímně překvapila. Celkově je dražší žít v Holandsku než v CZ, ale když není člověk líný, tak si na vše vydělá, a i něco ušetří. Na to šetření ale pozor, EURO šlo hodně dolů a našetřené peníze se zas tak moc nevyplatí.

Díky za rozhovor!

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský