Kde v Americe najdete čtvrť Plzeň aneb české stopy za velkou louží
Víte, kde v zahraničí najdete v jedné čtvrti Čermákovu ulici, Duškovu restauraci a Dvořákův park, a kde na počátku 20. století žilo až 150 000 Čechů?
Ve čtvrti Pilsen, která existuje dodnes, se již kromě zmíněného nachází Thalia Hall, která byla postavena dle vzoru Státní opery v Praze. Mluvím o městě, jehož starostou byl v letech 1931-33 Antonín Čermák a kde postavili první mrakodrap, tehdy se psal rok 1885.
Dvořákův park, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Mnozí správně tušíte, že tím městem je americké Chicago!
Češi v Chicagu
Poté, co ve Spojených státech amerických vznikly nové železnice, propojující východní pobřeží s Chicagem, začali Češi emigrovat do tohoto města ve velkém. Když se pak mezi lety 1850 a 1875 velmi zlevnila a zkrátila doba cesty z Evropy do Ameriky, nastal v Chicagu opravdový imigrační boom.
Není se čemu divit, z průměrných 44 dnů, které jste na plavbu přes Atlantský oceán potřebovali, se doba zkrátila na průměrných 9,7 dní. To už se dalo vydržet.
Praha vyhořela a vznikla Plzeň
Mezi lety 1850 a 1860 se Češi stěhovali především do západních částí města a centrem se stala oblast, která byla nazvána Praha. Po velkém požáru v roce 1871, kdy byla velká část Prahy zničena, se Češi přesunuli na jih a západ a tím vznikla nová čtvrť jménem Plzeň, která se tak jmenuje dodnes. Vznikali zde české školy, kostely a tělocvičny pro sokoly.
Pilsen, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Na přelomu století bylo Chicago třetím největším českým městem – po Praze a Vídni.
V roce 1920 se v Chicagu dokonce vydávaly 4 české noviny – Národ (1894) pro katolickou komunitu, Svornost (1875) noviny pro volnomyšlenkáře, Spravedlnost (1900) pro socialisty a Denní Hlasatel (1891) – který se snažil být novinami „neutrálními“.
Během druhé světové války začali Češi vydávat tituly pro podporu Československa a jeho nezávislosti. Patřilo mezi ně Svobodné Československo, Zpravodaj a Věstník.
Češi se aktivně zapojovali také do politického dění. Nejúspěšnějším Čechem v politice se stal Antonín Čermák, který působil v demokratické straně a který byl roku 1931 zvolen starostou Chicaga.
K Číně jsme měli evidentně blízko již tehdy - Čermákova ulice, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Dnešní podoba Plzně
Dnes již Plzeň nepatří mezi čtvrti populární mezi českými imigranty. Najdete zde především mexickou komunitu.
Pořád tudy však vede Čermákova ulice, děti si hrají ve Dvořákově parku a v restauraci Klas, která byla založena roku 1922, si můžete dát smažák, sekanou nebo svíčkovou.
V „Thalia hall“, kterou nechal postavit John Dušek funguje dodnes Duškova restaurace. Budova vystavěna dle vzoru Státní opery v Praze doposud zastává důležitou roli na poli kultury – pravidelně se tu pořádají koncerty a společenské akce.
Thalia Hall, postavena dle Státní opery v Praze. Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Půjčte si kolo a projeďte se ulicemi čtvrtí Pilsen, kde se mísí mexická kultura s českou a mnoha dalšími. Největším lákadlem posledních let jsou velmi zajímavé graffiti umění na stěnách budov.
Já jsem vyrazila z centra Chicaga vlakem na stanici Damen, kde jsem si půjčila kolo a projela si Plzeň křížem krážem. Čtvrť má svá pěkná místa, stejně jako špinavá zákoutí. Nepatří mezi nejbezpečnější, a tak je lepší se v noci nepotulovat v zapadlých uličkách.
Přes den jsem se tu však cítila bezpečně a hlavně – o turistu jsem takřka nezavadila. Jen Cermak road mě zklamala. Na ošklivější ulici jsem zatím v Chicagu nenarazila. Pouze jedna část této ulice mě přenesla zpět do ČR, přesněji na Mendlovo námětí v Brně. Ta vůně sladu je prostě nezaměnitelná.
Ve čtvrti Pilsen mě bavilo hledat pozůstatky české kultury, stejně jako obdivovat graffiti na stěnách budov.
Drahuš v Plzni, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Dnes je Plzeň oblíbená mezi Mexičany. Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Dvořákův park, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Drahuš v Plzni, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
K Číně jsme měli evidentně blízko již tehdy - Čermákova ulice, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Malby na budovách v Chicagu, USA Zdroj: Martina Labohá
Pilsen, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Thalia Hall, postavena dle Státní opery v Praze. Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Malby na budovách, Chicago, USA Zdroj: Martina Labohá
Malby na budovách. Chicago, USA