48 hodin v Chicagu – co vidět, co zažít, co ochutnat (1. část)
1/2 Jak nejlépe poznat město, ve kterém se mísí architektonické prvky řecké a římské se španělskou renesancí, art decem a postmodernismem? Prohlédněte si Chicago z plachetnice, vyrazte na baseball, zajděte na blues, sledujte fotbal (ten americký), zahrajte si beach a nezapomeňte na nedělní brunch.
Chicagu se říká také Windy City – nejen proto, že tu mají často větrno, ale jde především o metaforu namířenou proti místním politikům, kteří často mluví do větru.
V Chicagu byste mohli strávit měsíce a každý den objevovat nová zákoutí, skryté uličky a zapadlé obchůdky ve vzdálených čtvrtích. Mísí se tu všechny světové kultury a v minulém století bylo Chicago oblíbené také mezi Čechoslováky, nyní zde najdeme velkou polskou komunitu.
Mezi čtvrtě patří i Chinatown. Chicago Zdroj: Martina Labohá
Jak strávit 48 hodin v Chicagu jsem sepsala po více než měsíčním pobytě v tomto třetím největším městě USA a využila jsem i rady od místních obyvatel. Můžete se tedy také těšit na několik tipů, jak dny prožít jako místní.
Kdy vyrazit?
Nejlepší období k návštěvě Chicaga je jaro a podzim. V průběhu léta se teploty pohybují okolo 30 stupňů, což v kombinaci s vysokou vlhkostí není moc příjemné. Naproti tomu zima je opravdu chladná. Ještě jsem nepotkala nikoho, kdo by měl tamní zimu rád. Doporučuji vám vyrazit na víkend – například kvůli baseballu, brunchi nebo fotbalu.
Na jaře a na podzim je ideální teplota, Chicago Zdroj: Martina Labohá
Kde přespat?
Při plánování cesty do Chicaga pečlivě vybírejte čtvrť, kde budete bydlet. „The Loop“ nabízí relativně levné ubytování, ale jde o velmi rušnou business čtvrť s mnoha mrakodrapy. Pokud chcete poznat opravdové Chicago, ubytujte se ve čtvrti River North, Lincoln Park nebo Evanston. Také Wicker Park je skvělou variantou, jen zde nenajdete mnoho hotelů, nicméně Airbnb je tu velmi populární.
1.den odpoledne – vítejte v Chicagu
Cloud Gate, známější pod jménem Fazole. Chicago Zdroj: Martina Labohá
V tento den pravděpodobně dorazíte do Chicaga a ubytujete se. Čeká vás vydatná večeře, a tak se před ní projděte v parku Millennium, kde se nachází mnoho zajímavých míst, jako například Jay Pritzker Pavilion od architekta Franka Gehry, fazole, známá pod označením Cloud Gate a kontroverzní, patnáctimetrová fontána Crown Fountain, na které se zobrazují portréty obyvatel Chicaga.
Fontána Crown Fountain, Millennium park, Chicago Zdroj: Martina Labohá
Jay Pritzker Pavilion od architekta Franka Gehry, Chicago Zdroj: Martina Labohá
Na večeři si zajděte do steak housu Chicago Cut nebo Gibson’s a ochutnejte místní pivo z pivovarů Goose Island nebo Half Acre.
Pokud jste přemýšleli o změně pohlaví, udělejte to teď
Po večeři je čas na koktejl. Kromě známého Aviary, kde budete potřebovat rezervaci a patřičný dresscode, nabízí se i pohodové Berkshire Room, či Signature Lounge v budově John Hancock Tower.
Výhled ze Signature Lounge, Chicago Zdroj: Martina Labohá
Vyjedete výtahem do 96.patra, přičemž vám patrně zalehnou uši, protože překonáte relativně velké převýšení během několika vteřin. Nahoře na vás čeká výhled na celé Chicago. A pokud jste žena, zcela doceníte své pohlaví, pokud navštívíte místní toaletu. Výhled z ní je totiž nepopsatelně ohromující. Oproti tomu na pánských záchodech nemají ani jedno okno. Holt se musíte umět narodit.
Přečtěte si druhou část článku: 48 hodin v Chicagu – co vidět, co zažít, co ochutnat (2. část)