Olympionik budoucnosti bude dítě genetických koktejlů
Jak najít ideálního sportovce? To je otázka, se kterou bojují po celém světě. Země jako Čína vsází na obrovské líhně mladých talentů, USA na univerzity – ale jinde už se poohlížejí po modernějších metodách.
Uzbekistán asi příliš se sportem spojený nemáte. Ale tato středoasijská země to myslí s olympijskými úspěchy opravdu vážně: letos se zde rozhodli, že nechají geneticky testovat desetileté děti. S jediným úmyslem: aby mezi nimi našli co nejtalentovanější sportovce.
Toto rozhodnuté nepřichází jen tak, Uzbekistán na něm pracuje už nějakou dobu. Před dvěma lety začali místní vědci systematicky studovat genetický materiál nejúspěšnějších místních sportovců. Našli 50 genů, které podle nich signalizují, že daný člověk má na to, stát se olympijským medailistou. Právě po nich budou lékaři od začátku příštího roku, kdy se program rozjede, pátrat.
Geniální, nebo zoufalé?
Vedoucí tohoto vládou financovaného výzkumu Rustam Muhamedov řekl pro magazín the Atlantic: „Rozvinuté země jako USA, Čína nebo evropské státy zkoumají lidský genom a objevily už geny, které ukazují vlohy pro sport. A my chceme tyto metody použít, abychom našli budoucí šampiony.“
Dál už se vědci do života dětí míchat nebudou – pokud mladý talent ukáže genetické vlohy, jen doporučí rodičům, aby dali potomka na sportovní kariéru. Testy dokonce umožní odhalit, pro jaký druh sportu má dítě talent; zatím jen kategorie jako běhání, plavání nebo silové sporty.
Tedy tak zní plán. Jak se to ale projeví v realitě, je úplně jiná otázka. Jednotlivé geny sice popsat už umíme, ale zatím se jen dohadujeme, jak funguje jejich interakce a jak se projevuje jejich součinnost. Západní vědci jsou spíše skeptičtí. „Myslím si, že v současnosti nemá výzkum na genetické úrovni ještě smysl,“ řekl specialista David Epstein Atlanticu. „Pokud chcete zjistit, jaké dítě má větší vlohy pro sport, nechejte je, ať si zazávodí. Výzkum fyziologie je mnohem účinnější než analýza genů.“
Uzbekistán je první zemí světa, která se rozhodla přistoupit ke genetickým testům dětí – podobné programy však už proběhly jinde na dospělých. Například v Austrálii testovali místní ragbyový tým na přítomnost genu ACTN3. Ten ovlivňuje funkci svalových vláken. Pokud ho nemáte ve správné podobě, jste bez šance vyhrát olympijskou stovku… Na druhou stranu, pak si aspoň můžete dát něco ledově namraženého a na olympijské hry se dívat v televizi.