Opravdu je zasloužená Nobelova cena za objev obyčejné LEDky?
Nobelova cena je za modré diody, s nimiž se lidé denně setkávají. Přijde vám to zasloužené?
Letošní nositelé Nobelovy ceny za fyziku podle oslovených českých akademiků svým výzkumem významně ovlivnili život moderního člověka. Královská švédská akademie věd oznámila, že nejprestižní ocenění získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano a Američan japonského původu Shuji Nakamura za vývoj modrých světelných diod.
Lidé se s nimi denně setkávají, protože se nacházejí například v barevných displejích mobilních telefonů, v noteboocích i velkoplošných barevných obrazovkách.
Podle švédské akademie tak byl v duchu odkazu Alfréda Nobela oceněn objev, který významně přispívá ku prospěchu celého lidstva. Objev modré elektroluminiscenční diody (LED) umožnil nový způsob výroby LED žárovek vysílajících bílé světlo. LED žárovky mají dlouhou životnost a zároveň šetří energii a chrání přírodní zdroje.
"Laureáti dostali Nobelovu cenu za úžasnou technologickou práci a vytrvalost," řekla Alice Hospodková z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. "Nobelova cena byla udělena za kombinaci aplikovaného a základního výzkumu, vývoj diod bezprostřední aplikací výrazně změnil život mnoha lidí na celém světě," doplnil profesor Jiří Chýla.
Šedesátiletý Nakamura je považován za objevitele první modré elektroluminiscenční diody (LED) a letos pětaosmdesátiletý Akasaki v roce 1989 učinil zásadní objevy, které vedly k využívání modrých světelných diod. LED diody se poprvé začaly vyrábět na začátku 90. let, později se začaly vyrábět lasery. Firma Nichia Corporation, v níž Nakamura pracoval, na vynález měla patent. "Japoncům i firmě to přineslo ohromné zisky. Dlouho se to vyrábělo v Japonsku, teď už je to rozšířeno po celém světě," poznamenala Hospodková.
Ekologická revoluce
Zatímco životnost klasických žárovek se pohybuje kolem 1000 hodin, žárovky LED vydrží svítit až 100 000 hodin. Oproti klasickým žárovkám je také u LED žárovek spotřeba elektrické energie zhruba o 85 až 90 procent nižší, protože LED nevyzařují téměř žádné teplo a prakticky všechna energie jde do viditelného spektra světla. Jak poznamenal fyzik Chýla, LED jsou velice ekonomické a nemají zásadní dopady na životní prostředí.
Zatím jsou ve všech ledkových světlech, která se nyní dají koupit, nitridové polovodiče, mohou svítit modře nebo v krátkých vlnových délkách. Světlo ale není dostatečně příjemné. "V budoucnu se určitě naladí teplejší vlnové délky a budeme ještě více šetřit energii. Teď je největší hit dostat je do světlometů aut," uzavřela Hospodková.
ČTK
ZAJÍMÁ VÁS EKOLOGIE A EKOLOGICKÁ TÉMATA? ČTĚTE:
a také tohle:
a tohle: