Elektrárny ve vesmíru: Japonci chtějí těžit Slunce do 15 let
Pokud se tohle Japoncům povede, tak budou mít proti zbytku světa náskok tak 200 let...
Myšlenka solárních elektráren je skvělá: člověk nemusí nic dělat, jen vystaví ven panely a Slunce už nám dává energii zadarmo. Zní to úžasně, ale na Zemi to zatím moc nefunguje. 12 hodin je úplná tma, do toho přijdou občas mraky, takže celková výkonnost se od té ideální hodně liší. Ale co kdyby mohly sluneční panely fungovat 24 hodin denně?
Právě s tím počítají japonští inženýři, kteří se čím dál silněji potýkají s tím, jak moc je jejich země odkázaná na nakupování drahých energií ze zahraničí. A tak se rozhodli, že musí najít nějakou netradiční metodu, která by jim k laciné elektřině pomohla. Chtějí ji získat „těžbou Slunce“.
Ve vesmíru, na oběžné dráze kolem Země, totiž neplatí žádná omezení, která fungují na Zemi. Japonská vesmírná agentura JAXA, obdoba americké NASA, už několik let pracuje na řešení otázky, jak energii získanou 36 000 kilometrů nad zemským povrchem dostat beze ztrát dolů, do Japonska. Samotné získání elektřiny totiž problém není, složité je dopravit ji na Zemi.
Japonské tajemství
Zdá se, že je JAXA na dobré cestě, protože na začátku října oznámila, že chce mít první funkční elektrárnu na oběžné dráze už roku 2030. Přípravy na test úplně prvního kusu takového přístroje jsou v plném proudu. Jak chtějí Japonci ztráty při přenosu energie vyřešit?
Energie by se měla přenést z vesmíru pomocí laserového paprsku; ztratit by se tak měla jen malá část energie. Problém ale také bude, že cíl, kam má paprsek dopadnout, musí být hodně malý. Paprsek tedy bude muset být i extrémně přesně zaměřený. Bude to velká výzva, ale jak řekl profesor Fukumoro, který projekt vede: „Jestli existuje nějaká země, která to dokáže, je to právě Japonsko…“