Vojenské podvody století: Jak si Írán a Korea zvětšují armádu
Írán a Severní Korea se rády chlubí svými armádami. Někdy si ale pomohou malým trikem.
Už Napoleon věděl, že není nutné mít obrovskou armádu. Bohatě stačí, že si to o ní myslí váš nepřítel. O zbytek už se postará propaganda a panika.
Jenže na rozdíl od Napoleona to Severní Korea ani Írán moc neumějí. A tak se jim občas povede hodně trapná chyba – místo superarmády tak ukazují něco, co vlastně vůbec neexistuje…
Íránský raketový test, rok 2008
V červnu roku 2008 zveřejnila tisková agentury Íránských revolučních gard fotografii čtyř současně odpalovaných raket. Fotka vypadá opravdu mocně, takže není divu, že se okamžitě dostala na titulní stránky mnoha prestižních časopisů i deníků. Jenže šťouralové si hned všimli, že na fotce něco neštymuje. Třetí raketa je totiž do posledního pixelu kopií druhé střely.
Rakety středního doletu ilustrace Zdroj: foto archiv TV Prima
Írán se snažil, aby testy rakety Šabáb-3s vypadala pokud možná co nejpůsobivěji – až to místní experti na Photoshop přehnali. Výsledkem bylo, že si ze slavných Revolučních gard dělal legraci celý svět… O raketách Šabáb se už nikdo nebavil, téma se otočilo na íránské podvody.
Bitevní robot Koker 1, rok 2012
Na konci roku 2012 představila íránská média s velkou pompou nový dálkově ovládaný letoun Koker 1. Futuristicky vypadající bitevník měl mít možnost startovat na místě a také měl mít úctyhodnou výzbroj. Jediný problém: existenci stroje dosvědčoval jediný důkaz – pouhá jedna fotka.
Manipulace: Neexistujiícíc dron
Jenže netrvalo dlouho a deník The Atlantic Wire dokázal, že letoun zřejmě existuje jen ve fantazii íránské armády. Fotografie totiž ukazuje 5 let starý letoun vyrobený japonskými studenty – íránský propagandista jen vylepšil několik detailů. A země má opět z ostudy kabát…
Až příliš neviditelná stíhačka
Letos v únoru se Írán vytasil s dalším esem v rukávu, s neviditelnou stíhačkou Qaher-313. Agresivní tvary, moderní linie – na první pohled úctyhodný kousek moderní technologie. Až příliš moderní, když to srovnáme s ostatními zbraněmi, které zrovna v Íránu vznikají. Ale…
Manipulace: mrňavá stíhačka
Tentokrát íránská propaganda vyrobila i video. Jenže jeho analýza ukázala, že letoun rozhodně nemá rozměry velkého letadla. S největší pravděpodobností šlo jen o model velký asi jeden metr. Pak se podařilo vyšťourat další drobnost: fotografie je zjevně také podvrh – hory na oficiální fotce jsou ukradené z komerční databáze laciných fotografií… http://www.youtube.com/user/Killerplanes?v=Wg9uiCzHq4o
Náš vůdce je zdravý!
Severní Korea vyhrožuje válkou půlce světa a současně dokazuje, že jsou její ekonomika i armáda v perfektní formě. Roku 2008 se podobně snažila dokázat, že její vůdce Kim Čong-Il je zdravý a účastní se vojenských přehlídek i cvičení. Proto svět obletěly desítky fotografií, kde se vůdce objevoval s vojáky i běžnými Severokorejci.
Manipulace: Umírající diktátor
Jenže při bližším studiu fotografií bylo každému jasné, že jde o podvod. Například na této fotce zapomněl počítačový grafik vyretušovat původní pozadí za nohama Kim Čong-Ila, takže vůbec nezapadá…
Pohřeb, jak má být
A protože byl korejský vůdce samozřejmě smrtelně nemocný, přesně jak Severní Korea netvrdila, konal se roku 2011 pohřeb. Mohly ho fotit samozřejmě jen akreditované agentury – tedy vlastně jediná agentura na světě, pochopitelně severkorejská. Fotografie z pohřbu je opravdu působivá – shromáždění občané stojí v řadách, za jaké by se nemuseli stydět ani sparťanští těžkooděnci.
Manipulace: Pohřeb diktátora
Jenže když se na Západ omylem dostaly původní fotografie, ukázalo se, že fotky jsou samozřejmě upravené typicky po severokorejsku. Musely z nich zmizet osoby, které se po náměstí pohybovaly jen tak, halabala i jejich stopy…
Nepřemožitelná armád(k)a
V současné době se Korea pokouší znovu ohromit svět svou obří armádou plnou odhodlaných mužů. Na této fotografii se třeba chlubí výsadkem námořní pěchoty z bojových vznášedel. Působivé? Ani ne.
Manipualce: armáda vznášedel
Zdá se, že se korejští grafici učí v Íránu – protože minimálně polovina vznášedel je na fotografii přimalována digitálně; jde o kopie jiných vznášedel ze stejné fotografie. Bohužel, na Severokorejce, kteří nemají svobodný přístup k informacím, tyto triky zabírají…
Text: RD