Nejdrsnější vojáci dějin: Padesátikilový Kapitán Amerika byl mrňavá smrtka
Filmový a komiksový hrdina Kapitán Amerika patří k nejoblíbenějším postavičkám kreslených příběhů. Ale málokdo ví, že má reálný vzor – malého, ale smrtelně nebezpečného vojína.
Když se mladý Američan Audie Murphy přihlásil k mariňákům, všichni u přijímací komise se mu smáli. Šestnáctiletý chlapec vážil jen 55 kilo a měřil asi 150 centimetrů. Na službu u nejdrsnějších vojáků amerického námořnictva to byla víc než drzost. Murphy měl ale drzosti hodně, a tak se po odmítnutí hned přihlásil k letectvu a (po dalším odmítnutí) k pozemní armádě. Teprve tam ho vzali – sebevrahů, kteří slouží jako kanónenfutr není přece nikdy dost. Jenže to netušili, jaký potenciál se v maličkém vojáčkovi skrývá.
Začátky nebyly nic moc. Přímo během výcviku Murphy několikrát zkolaboval, takže mu bylo nabídnuto, aby se raději stal kuchařem. Odmítl. Hned při prvním nasazení na opravdovém bojišti se však ukázaly jeho nejsilnější stránky: skvělá kombinace odvahy, dobrá muška a až nelidské štěstí. Při invazi na Sicílii byl poprvé povýšen, ale také tam dostal malárii – a měl ji pak celou dobu války. Všechny své odvážné kousky tedy „spáchal“ s nemocí, se kterou by nikdo z nás asi nevylezl z postele.
Nepřítel nesmí projít!
Nejvíc se pak Murphy proslavil při bojích na kontinentu. Nemáme prostor k tomu, abychom vyjmenovávali všechny Murphyho úspěchy. Ale nemůžeme vynechat jeho úplně nejslavnější misi, boje ve slavné Colmarské kapse v únoru 1945. Američanům zbylo v kriticky důležitém místě linie jen 19 mužů, jedním z nich byl Murphy. Rozkaz zněl jasně – nepřítel nesmí projít. Němci útočili s obrovskou přesilou a navíc měli půltucet těžkých tanků. Několik zbývajících amerických tanků se pokusilo Němce odrazit, ale nedopadlo to dobře – stačilo pár přesných výstřelů a zbyl z nich jen šrot.
A v ten okamžik nastala hvězdná hodina Audieho Murphyho. Vše, co popíšeme na dalších řádcích, je pravda, ničím nepřikrášlená a doložená několika tucty svědků. Murphy, kterého stále ještě trápila malárie, vyběhl ze zákopů a vyskočil na jeden z hořících amerických tanků. Z jeho těžkého kulometu začal zuřivě pálit po všem v okolí. V beznadějné pozici vydržel nejméně hodinu a prakticky sám zadržel německý nápor. Z tanku se vrátil teprve, když mu došla munice… Za tento v dějinách nevídaný a v akčních filmech trapně kopírovaný čin dostal celkem 38 řádů, medailí a vyznamenání.
Jako film? Proč jen jako...
Zní to celé jako filmový příběh – a vyprávění o Audiem Murphym také několikrát zfilmované bylo. V tom nejpovedenějším hrál roli Audieho Murphyho samozřejmě Audie Murphy – kdo jiný by to také dokázal udělat lépe. Přestože je tento film (To Hell and Back) dnes už zapomenutý, ve své době to byl trhák: než natočil Steven Spielberg Čelisti, šlo o nejúspěšnější snímek filmového studia Universal. Audie Murphy pak hrál ve víc než 40 dalších filmech, především válečných a ve westernech.